Ücretli Öğretmenlere Ders Dışı Eğitim Görevi Verilemez

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan ücretli öğretmenlere ders dışı eğitim görevi verilmesi mümkün değildir.

GENEL 08.09.2019, 20:00 09.09.2019, 20:40
Ücretli Öğretmenlere Ders Dışı Eğitim Görevi Verilemez

Sadece Kadrolular Yapabilir
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karara göre ders dışı eğitim veren öğretmenlere ek ders ücreti ödenmektedir. Bu kapsamda olimpiyat, bilimsel proje gibi birtakım ders dışı eğitim çalışmalarında kadrolu olarak görev yapan öğretmenler fiili bir şekilde çalışmaları durumunda ek ders ücreti alabilmektedirler. Ancak bu ek ders ücretlerinin suiistimal edilmemesi için bir sınırlama da getirilmiştir. Öyle ki sene içerisinde verilen ders sayısının %5’i oranında bir ders verilmesi mümkün olabilmektedir. Bunu aşan miktarlar için herhangi bir ek ders ücreti ödemesi yapılmayacaktır. 

Okullarda ek ders ücreti karşılığı ders veren öğretmenler ise kapsam dışında tutulmuştur. Dolayısıyla ücretli öğretmenler sadece ek ders karşılığında ücret alabileceklerdir. Bu nedenle yapılacak görevlendirmeler karşısında ücretli öğretmenlerin ve yöneticilerin dikkatli olmaları gereklidir. 

Ücretli Öğretmenlerin Özlük Hakları 
Ücretli öğretmenler için iyileştirme yapılması konusu gündeme getirilmişti. Öyle ki konu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar ulaşmıştı. Erdoğan da iyileştirme yapılmasını ve ücretlerin iki katına çıkartılmasını emretmişti. Ancak sonradan bu konu unutuldu ve herhangi bir düzenleme yapılmadı. 

Ücretli öğretmenlerin bazıları kadroya geçirilmişti. Her ne kadar bu durum da tepki çekse de ücretli öğretmenler için bir fırsat teşkil etmişti. Fakat sıkı şartlara tabi olduğu için boş kalan kontenjanlar dahi oldu. Ayrıca bu durum sadece geçici bir çözüm getirmiş ve geride kalan ücretli öğretmenler için herhangi bir çözüm geliştirmemiştir. Ücretli öğretmenlik yapanlar bu sorunun çözüme kavuşturulması için taleplerde bulunuyor. Cumhuriyet Halk Partisi de bu konuda birtakım öneriler ileri sürdü ve öğretmenler arasındaki statü ayrımının kaldırılmasını talep etti. Bu talepler karşısında herhangi bir yanıt verilmezken nasıl bir adım atılacağı da merakla bekleniyor. Herhangi bir gelişme yaşanması durumunda sitemizden öğrenebilirsiniz. Ülkemizde çoğu yerde ücretli öğretmen istihdamı yapılıyorken böylelikle dezavantajlı bölgelerdeki öğretmen ihtiyacı giderilmeye çalışılıyor. Ancak bu durum ücretli öğretmenlerin gelecek planlarını iyi bir şekilde yapamamalarına neden oluyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)