Ücretli Öğretmen Atamaları Devam Edecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, bünyesinde bulunan okullarda kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlikle karşılanamayan öğretmen ihtiyacını ücretli öğretmenlik uygulamasıyla karşılamaktadır.

GENEL 19.09.2019, 18:48 19.09.2019, 18:51
Ücretli Öğretmen Atamaları Devam Edecek mi?

Ücretli öğretmenlik başvuruları KPSS'nin açıklanma tarihi olan 29 Ağustos 2019'da başlamıştı. Yapılan duyurularda okulların açılma tarihi 9 Eylül 2019 olduğu için ücretli öğretmenlik son başvuru tarihi de 2019-2020 Eğitim-Öğretim dönemine ihtiyacı karşılayabilmek için 6 Eylül'dü. Bu tarihten sonra ücretli öğretmenlik için başvuru yapanların başvuruları geçersiz sayılacak denildi. Peki bu durum ne ifade ediyor? İlk atamada ücretli öğretmen olamayanların şansı kalmadı mı?

Ücretli öğretmenlik başvuru sayfası olan https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ucretli-ogretmenlik-basvurusu adresine e-devlet şifresiyle giriş yapıldığında sayfanın halen aktif olduğu görülmektedir. Sayfada yapılan açıklamada "Henüz herhangi bir okula atamanız yapılamamıştır. Dilerseniz başvuru bilgilerinizi ve tercihlerinizi güncelleyebilirsiniz." ifadesi yer almaktadır. Bu ne demek oluyor?

Ücretli öğretmenlik görevlendirilmesinde herhangi bir sözleşme yer almamaktadır. Bu yüzden de görevden istifa olduğu gibi müdürlük tarafından da görev fesih işlemleri kadrolu öğretmenliğe göre daha hızlı ve kolaydır. Bilindiği üzere eğitim hizmetlerine ara verilmeyen, hız kesmeyen ve eksiklik olduğunda bakanlık tarafından hemen ihtiyacın giderilmesi gereken bir hizmet koludur. Bu bağlamda düşünüldüğünde okullara görevlendirilen ücretli öğretmenlerden görevini dönem sonuna kadar tamamlamayıp bırakanlar da olmaktadır. Durum böyle olunca boş kalan kalan kadro doldurulmak suretiyle ilçe miili eğitim müdürlükleri sıradaki ücretli öğretmen adayını göreve çağırabilir.

2019 Zamlı Ücret Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Atanamayan, atanmayı bekleyen, tekrar sınava hazırlanmak isteyen adaylar eğitim vermek üzere ücretli öğretmenliğe başvurmaktadır. Ücretli öğretmenlik maaşı haftasonu ve resmi tatillerden hesaplanmaz. Öğretmenin derse girdiği saat üzerinden hesaplanmaktadır. Ek ders ücreti ile ücretli öğretmenin derse girdiği saatin çarpımı maaşı vermektedir. Örneğin haftaiçi gündüz eğitim veren lisans mezunu ücretli öğretmenin saatlik ücreti 16,33 liradır. Bu ücret yüksek lisansta 17,15 lira iken doktora yapanlara ise 18,78 liradır.

Örneğin lisans mezunu ücretli öğretmen aylık 110 saat derse girdiği takdirde 1.796 lira ücret almaktadır. Bu ücret asgari geçim indirimi, eşin çalışma durumu, medeni durum gibi durumlardan dolayı artabilmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)