Tuvalete Telefonla Girmeyin

İngiltere’de yapılan araştırmalara göre telefonlarımızda bulunan bakteri sayısı tuvaletlerdeki bakteri sayısının 12 katına kadar çıkabiliyor.

GENEL 10.01.2019, 22:04
Tuvalete Telefonla Girmeyin

Telefonlar Bakterileri Çekiyor
Surrey Ünviersitesi tarafından yapılan araştırmalar neticesinde telefonlarımızın ne kadar çok bakteri topladıkları gün yüzüne çıktı. Tuvaletlerdeki bakteri sayısından 12 kat daha fazla bakteriye sahip olan telefonlarımız gıda zehirlenmesine dahi yol açabilir. Zira yediğimiz yiyecek ve içecekler telefonların bazı bölmelerinde kalmakta ve zaman geçtikçe bu bölmelerde çürümektedirler. 

Tuvalete telefonla girmek de ortamdaki tüm bakterilerin telefon üzerine toplanmasına neden oluyor. Özellikle tuvalette telefonu ile uzun zaman geçiren kimseler bu bakımdan riskli sınıfta yer alıyorlar. Uzmanlar tuvalete telefonla girilmemesini tavsiye ediyorlar. 

Telefonlarınızı Temizleyin 
İster tuvalette kullanılsın isterse de kullanılmasın telefonlarımız zamanla mikrop yuvasına dönüyor. İşte bunun önüne geçmek için telefonların temizlenmesi gerekiyor. Telefonların kapatıldıktan sonra en ince parçalarına kadar ayrılmalıdır. Ardından kulak temizleme çubuğu ya da pamukla temizleme işlemleri yapılmalıdır. Ancak bu esnada telefonun aksamlarına zarar verilmemesine de dikkat edilmelidir. 

Bu uygulamanın 3 ayda bir yapılması yeterlidir. Ancak telefonunuzu tuvalette sık kullanıyorsanız bu durumda daha kısa periyotlar halinde telefonların temizlenmesi gereklidir. Kısa vadede hissedilmese de uzun vadede vücudumuzu tehdit eden bakterilerin vücudumuza girmesi de söz konusu olacaktır. Bu sebeple başkalarının telefonlarını kullanırken de son derece dikkatli olunmalıdır. Kullanmak mecburiyetinde kalırsanız da ellerinizi yıkamanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@