Tuvalet Kağıdında Hileler Bitmiyor

Eylül ayında yüzde yüz zam gelen tuvalet kağıdında şimdi ise gramaj oyunları yapılıyor.

GENEL 24.11.2018, 08:46
Tuvalet Kağıdında Hileler Bitmiyor

Fiyatlar Düştü Ama Miktar Azaldı
Döviz kurundaki oynaklık sebebiyle tuvalet kağıdına yüzde yüze varan zam yapılmıştı. Ağustos’ta başlayan döviz kurundaki dalgalanmalardan tuvalet kağıdı da nasibini fazlasıyla almıştı. 32’li tuvalet kağıdının fiyatı daha önce 30 TL civarında iken Eylül’de 60 TL’yi bulmuştu. 

Fırsatçıların yaptığı haksız fiyat artışları Ticaret Bakanlığı’nın denetimleri ile durdurulmaya çalışılıyor. Döviz kurunun düşmesi ile fiyatlar bir nebze aşağı çekildi. Ancak bu seferde gramaj ile oynanmaya başlandı.

Tuvalet kağıtlarının içindeki karton rulolar genişletildi. Böylece daha az tuvalet kağıdı sararak aynı büyüklüklerde rulolar elde edildi. Tüketici satın alırken bu durumu fark etmedi ancak ambalajlar açılınca kurnazlık ortaya çıktı. Rulonun iç çapı genişleyince daha az tuvalet kağıdı sarıldı ve tez zamanda rulolar tükeniyor. 

Eni Ve Boyu Küçüldü
Tuvalet kağıtlarının rulosu genişlemekle kalmadı en ve boyu ile de oynandı. Tuvalet kağıdı yapraklarının eni ve boyu da küçüldü. Daha önceleri 10 cm olan kağıt enleri artık 9.5 cm oldu. tuvalet kağıdının bir yaprağının uzunluğu 12.5 cm iken artık 12.3 cm oldu. Küçük oynamalar ile tüketici fark etmeden kağıtlar küçüldü. Milimlik oynamalar kağıtların gramajına da yansıdı. Böylece daha az tuvalet kağıdı fiyatı aynı şekilde zamlı devam ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@