Türkiye’nin Yerli Füzesi Khan Bora

Türkiye devleti son yıllar içerisinde savunma sanayi konusunda tüm dünyayı kıskandıracak müthiş bir büyüme yakalamış durumda. Türkiye’nin Yerli Füzesi Khan Bora yaklaşık 20 yıl önce yüzde 20 seviyesinde bulunan yerli üretim oranı günümüzde yüzde 70 seviyesinin üzerine çıktı.

GENEL 07.05.2021, 12:09
Türkiye’nin Yerli Füzesi Khan Bora

Türkiye’nin Yerli Füzesi Khan Bora

Türkiye devleti son yıllar içerisinde savunma sanayi konusunda tüm dünyayı kıskandıracak müthiş bir büyüme yakalamış durumda. Türkiye’nin Yerli Füzesi Khan Bora yaklaşık 20 yıl önce yüzde 20 seviyesinde bulunan yerli üretim oranı günümüzde yüzde 70 seviyesinin üzerine çıktı. 

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından açıklanmış olan verilere göre; 2020 yılları içerisinde 1500’e yakın firmanın faaliyet göstermiş olduğu savunma sanayiinde yürütülmekte olan proje sayıları ise 700 seviyesine yükseldi.  İşte bu projelerden biriside BORA füzesi. Diğer bir adı ise KHAN projesi.

Türkiye için jeopolitik ihtiyaçlarını karşılayacak bir füze geliştirilmesi, bölgesel tehdit ortamı da göz önüne alındığında oldukça önemli. 

Bu ihtiyacını yerli bir sistemle gidermek için kendi mühendislerine güvenen Türkiye ilk hamlesini 2009 yılında yaptı. 

Yerli Balistik füze için Savunma Sanayi Başkanlığı ile Roketsan arasında imzalar atılarak zorlu mesai başlamış oldu.

Yıllar süren çalışma sonrası Bora’nın resmi tanıtımı ROKETSAN tarafından 2017’de, IDEF savunma sanayi fuarında yapıldı. 

Fuara gidenler için büyük bir sürpriz olan Bora füzesi, devasa boyutu ve özellikleri ile herkesi heyecanlandırmıştı. 

Mayıs 2017’de de Sinop’ta denemesi yapılan füzenin ihraç versiyonuna ise  “Khan” ismi verildi.

Şimdi gelin hep beraber BORA FÜZESİ’nin hikâyesine yakından bakalım.

Bora balistik füzesi, Türk-Çin savunma iş birliğinden doğan, Çin’in B-611 ana serisinden ilham alan bir ürün.

1. 280 km menzile sahip olan BORA’da GPS/INS güdüm sistemleri bulunuyor ancak Çin B-611’in 50 metrelik olan isabet oranını Türk mühendisler 10 metreye kadar düşürmeyi başardı.

2. 2,5 ton ağırlığında BORA, 70 kg harp başlığın sahip ve 7/24 Her Türlü Hava Ve Arazi Şartında görev yapabiliyor. 

Ülkemizin gelecekteki 1000km’den fazla menzilli füze hedefleri doğrultusunda önemli bir kilometre taşı olan Bora, Roketsan’ın elde ettiği bilgi birikimini de gözler önüne seriyor.

3. TSK’nın envanterinde kaç adet olduğu gizli tutulan BORA füzesi, İlk kez Pençe operasyonunda kullanıldı ve hedefini başarıyla imha etti.

4. Bora füzesinin ilk atışından sonra Yunan basınında yapılan yorum ise BORA’yı kısaca özetliyor: "Türkiye, Atina'yı vuracak güce ulaştı" Türkler Yunan topraklarını açıkça tehdit eden silahlarla üstünlüğü ele geçirmişse, yurt dışından gelecek hiçbir yatırım veya destek bizi kurtarmayacaktır"

Türkiye’nin bulunduğu jeopolitik konum düşünüldüğünde BORA’nın taarruza yönelik caydırıcılık kapasitesi daha iyi anlaşılabiliyor.

Şuan ekranda gördüğünüz haritada BORA Füzesinin, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden fırlatıldığı taktirde ulaşabileceği angajman menzillerini görüyorsunuz. 

Ancak Burada bir noktaya dikkat çekmek gerekiyor, neden 280 km

Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi’ne göre üye ülkeler, 300 kilometreden fazla menzil ve 500 kilogramdan ağır harp başlığına sahip silah sistemlerinin kritik bileşenlerini yabancı bir ülkeden tedarik edemiyor. 

Bu yüzden BORA 300 km’nin altında bir menzilde tutuldu ancak Türkiye bu kıskacı da yakında kırıp atacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)