Türkiye’de Kadına Şiddet ve Çocuklara Cinsel İstismar! Bölgesel Raporlar

Türkiye kadın cinayetleri, şiddet, cinsellik, ruhsal ve çocuklara cinsel istismarlar bölgesel raporlarda neler, var. Yıllara göre kadın cinayetleri ve çocuk istismarı raporu hazırlanmıştır. Tüm detaylar haberimizde…

GENEL 21.09.2019, 23:02
Türkiye’de Kadına Şiddet ve Çocuklara Cinsel İstismar! Bölgesel Raporlar

KADINA KARŞI ŞİDDET VE ÖLÜM

2012 yılında Ailenin Korunması ve Kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun uyarınca yaşam hakkı elinden alınmaya çalışılan, fiziksel, ruhsal ve cinsel şiddetin önlenmesine dair kanun yürürlüğe girmişti. Kolluk kuvvetleri, 6284 sayılı yasa çerçevesinde fiziksel, ruhsal ve cinsel şiddete maruz kalan kadınların şikâyetleri üzerine tehlike anında, asayiş, jandarma ve polisten yardım isteyebilmektedir. Koruma kararı sonradan Aile Mahkemeleri tarafından koruma kararı çıkartılabilmektedir.

KADIN CİNAYETLERİ

2019 yılının ilk 6 ayında 214 kadın cinayetlere kurban gitmiştir. Son 3 yıllık kadın cinayetleri raporunda ise 932 olarak bildirilmiştir. Son yıllarda kadınlara cinayetler toplum önünde yapılmasına rağmen (EMİNE BULUT) kör, sağır ve dilsiz kalındı. Toplumun vicdanı internet sayfalarında sosyal medyada çıkan olaylara (KILAVYE KAHRAMANLIĞI) yapılarak değil o bir insan veya bir canlı bu şekilde ölmeyi hak etmeyen kadın cinayetleri bulunmaktadır.

ÇOCUK İSTİSMARLARI

Türkiye İstatistik Kurumunun 2019 raporuna göre güvenlik birimlerine mağdur olarak gelen veya getirilen 158 bin 342 çocuk bulunduğu raporda 16.873’sinin cinsel suçlar nedeniyle mağdur olmuş çocuklardan oluştuğu ve cinsel şiddete maruz kalan çocukların yaklaşık yüzde 86’sinin kız çocuğu olduğu da belirtildi. Güvenlik birimlerine mağdur olarak gelen veya getirilen çocuklara ilişkin istatistiklerine bakıldığında toplam sayının 137.480 olduğu, bunun 18. 620’i cinsel istismar suçuna maruz kalan çocuklar olduğu olarak raporda yer almıştır.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞININ RAPORU

1-Ülke genelinde yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı %39,4,tür.

2-Yaşamının herhangi bir döneminde cinsel şiddete maruz kalan kadınların oranı %15,2,tür.

3-Yaşamın herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddetin birlikte yaşanma yüzdesi 41,6’dur.

4-Kentte fiziksel şiddet oranı %39 iken kırsalda %43,tür.

5-Yaşadıkları fiziksel şiddet sonucunda yaralanan kadınları oranı %25’dir.

6-Yaşadıkları şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı %48,6’dir.

7-Şiddet yaşayan kadınların sağlık sorunları yaşama, intihar etmeyi düşünme ya da deneme olasılıkları en az iki kat artmakta.

8-Her 10 kadından 1’i gebeliği sırasında fiziksel şiddete maruz kaldıklarını söylemektedirler.

9-Cinsel şiddet birçok durumda fiziksel şiddet ile birlikte yaşanmakta olup kadınların %41’si fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldıklarını söylemektedirler.

10-Evlenmiş kadınların hayatındaki en yaygın şiddet eşlerinden gördükleri şiddet olarak raporlarda görülmekte.

11-Kadınların %7’si çocukluklarında 14 yaşından önce cinsel istismar yaşadıklarını belirtmektedirler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)