Türkiye’de Altından Fay Hattı Geçmekte Olan 18 Şehir Açıklandı

İstanbul Teknik Üniversitesinde görevli olan Öğretim Üyesi Profesör Doktor Okan Tüysüz yapmış olduğu açıklamalarında, Türkiye genelinde bulunan deprem bölgelerinde altında fay hattı geçmekte olan 18 şehri açıkladı.

GENEL 02.11.2020, 20:09 04.11.2020, 09:23
Türkiye’de Altından Fay Hattı Geçmekte Olan 18 Şehir Açıklandı

Türkiye’de Altından Fay Hattı Geçmekte Olan 18 Şehir Açıklandı

İstanbul Teknik Üniversitesinde görevli olan Öğretim Üyesi Profesör Doktor Okan Tüysüz yapmış olduğu açıklamalarında, Türkiye genelinde bulunan deprem bölgelerinde altında fay hattı geçmekte olan 18 şehri açıkladı.

Profesör Doktor Okan Tüysüz, Türkiye'de bulunan fay hatlarının dağılımları hakkında önemli açıklamalarda bulundu ve fay hattı üzerinde bulunmakta olan 18 şehrimizi açıkladı.

Profesör Doktor Okan Tüysüz’ün açıklamaları şu şekilde;

"Beni asıl korkutmakta olan aslında Türkiye'nin tamamı. Öncelikli olan yer tabii ki; Marmara Bölgesidir. Hem nüfusun yoğun olması hem beklenmekte olan depremlerin büyük olması hem de ekonomik olarak Türkiye'nin en önemli şehrinin İstanbul'da olması nedeni ile korkuyorum.

Ayrıca Bunların dışında Bingöl Yedisu kırılmaya çok müsait. Yine Palu Elazığ bölgesi, Hatay ve Kahramanmaraş arası benim kırılmasını beklediğim fay hatları içinde bulunmakta. Bu hatların bütününde 7 ve üzerinde bir deprem oluşabilir." Dedi

HANGİ İLLERDE FAY HATTI VAR

Türkiye'de bulunan fay hattı sayısının 550 olduğunu belirten Profesör Doktor Okan Tüysüz’ün, bu fay hatlarının aktif olduğunu, Türkiye’de bulunan 18 şehrin ise bu fay hatları üstünde olduğunu açıkladı.

Profesör Doktor Okan Tüysüz şehirleri şu şekilde açıkladı.

1. Aksaray

2. Bolu

3. Yalova

4. Bursa

5. Sakarya

6. Manisa

7. Balıkesir

8. İzmir

9. Denizli

10. Aydın

11. Kahramanmaraş

12. Erzurum

13. Hakkâri

14. Hatay

15. Eskişehir

16. Muğla

17. Bingöl

18. Kütahya

EVİNİZİN ALTINDAN FAY HATTI GEÇİYOR MU?

Türkiye’de bulunan Fay hatlarının evinizin altından veya yakın bölgesen geçip geçmediğini öğrenmek istiyorsanız, http://www.mta.gov.tr/v3.0/ adresine girerek MTA Yer bilimleri Portalı'nı http://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx tıklamanız gerekiyor.

MARMARA'DA DEPREM BEKLENİYOR MU?

"Batı Anadolu bölgesinde, İzmir ve çevresi başta olmak üzere çok sayıda fay zonu bulunmakta. Ege Bölgesi'nde bulunan faylar kısa boylu ama sayısı çok fazla.

Batı Anadolu bölgelerinde sık sık depremler olmakta. Marmara bölgesinde bulunan Kuzey Anadolu Fay hatlarında hareketlilik beklenmekte.

Muğla şehrimizden Çanakkale şehrimize kadar tüm yaşam yerlerinin yanında fay hatları var ve bunların deprem oluşturma olasılığı çok müsait.

DİKKAT ÇEKEN FAY HATLARI

"Şu dakika itibariyle 7 büyüklüğünde bir deprem Türkiye'nin her yerinde olabilir." diyen Prof. Dr. Okan Tüysüz açıklamasında dikkat çeken fay hatlarını şu şekilde bildirdi:

"Bütün yer bilimcilerin deprem riskinin mutlak olarak İstanbul olduğunu ağzına sakız yaptığı noktada, yaşanan 1999 Marmara depremi sonrası bölgede son büyük deprem olduğunu ifade ettim. Bundan sonra yok dedim ve optimist olarak yorumlandım. 1992 Erzincan depreminin 10'ncu yıl anmasında, sorulduğunda ise; biri Erzincan'ın doğusunda Yedisu, Elazığ'da Sivrice va üçüncü de Akhisar'a dikkat çekmiştim. Buralarda deprem olduktan sonra vurguladığım alan ise Kuşadası Körfeziydi.

Ege'nin dışında, Sivrice (Elazığ),Pütürge (Malatya),Çelikhan (Adıyaman) Gölbaşı bölgesinde de bir hareketlilik söz konusu olabilir. Buradaki fay zonu en son 1875 yılında kırılmıştı. Yine Tanyeri (Erzincan) ile Yedisu (Bingöl) arasındaki fay hattı risk taşıyor. Buradaki hat 1784 yılında kırıldı. Bu belirttiğim zonların 7 ve 7'nin üzerinde deprem yaratması söz konusu olabilir." dedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)