Türkiye Yangın Riski Altında

Meteoroloji Uzmanı Freja Vamborg, Türkiye dahil Akdeniz ülkelerinin büyük yangın riski altında olduğunu belirtti.

Türkiye Yangın Riski Altında

Son 35 Yılın En Yüksek Sıcaklıkları

Avrupa’nın kuzeyinde son 35 yılın en yüksek sıcaklıkları yaşanıyor. Güney kesimlerde ise yangınlarla boğuşuluyor. Yunanistan’da yaşanan ve 88 kişinin hayatını kaybettiği yangın felaketi gözleri diğer ülkelere de çevirdi. Meteoroloji uzmanlarına göre Yunanistan, Türkiye, Fransa, İspanya ve Portekiz gibi Akdeniz ülkelerinden yangın riski oldukça yüksek.

Kuzey Avrupa ile birlikte ABD, Kanada ve Japonya gibi ülkelerde de son 35 yılın en yüksek sıcaklıkları yaşanıyor. İspanya ve Portekiz gibi Akdeniz ülkelerinde önümüzdeki günlerde sıcaklığın 40 dereceyi aşması bekleniyor. Sıcaklıkla gelen kuru hava dalgası ise yangın risklerini arttırıyor. Bu sene Avrupa’da şimdiye kadar en az 55 bin hektarlık orman yangınla yok oldu.

Türkiye Büyük Risk Altında

Komşu Yunanistan’da yaşanan yangın felaketi aslında Türkiye’de de çok yakın. Önümüzdeki günlerde yaşanacak olan yüksek sıcaklıklar büyük yangın riski oluşturuyor. Türkiye'de Orman Bakanlığı verileri geçen sene 2 bin 400 orman yangının meydana geldiğini gösteriyor. Bu yangınlar 12 bin hektarlık ormanın yok olmasına sebep oldu. Bu sene ise Türkiye’nin orta ve güneydoğu kesimlerinde yangın riski için alarm veriliyor. Sıcaklıklar tam anlamıyla gelmeden önlem alınması ve halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor. Olası yangın felaketi iklim değişiklikleri sebebiyle daha da artıyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE