Türkiye Genelinde İklim Değişikliği Artmaya Devam Ediyor

Meteoroloji Müdürlüğü 2021 yılı itibari ile Haziran ayı içinde iklim değişikliği ve sıcaklık ve yağış değerlendirmesi ile ilgili olarak bir raporu yayınlandı. Yayınlanmış olan raporlara göre Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri içinde yağış oranlarında yüzde 98 düzeyinde düşüş var.

GENEL 09.07.2021, 09:46 09.07.2021, 15:29
Türkiye Genelinde İklim Değişikliği Artmaya Devam Ediyor

Türkiye Genelinde İklim Değişikliği Artmaya Devam Ediyor.

Meteoroloji tarafından hazırlanan raporlarda aylık, mevsimlik ve yıllık olarak sıcaklık ve yağış araştırmalarından oluşmuş olan iklim verilerinin, insanların bilgilenmesi amacı ile hazırlandığını kaydetti.


EKSTREM HAVA OLAYLARI ARTIŞ GÖSTERİYOR


İklim değişikliklerinin başta tarım işleri, su kaynakları rezervleri, enerji ve ulaştırma olmak üzere bütün sektörlerin işlemlerine etki etmekte olan aşırı belirleyici bir faktör olduğu belirtiliyor.


Dünya geneli ve Türkiye genelinde iklimdeki değişikliklerinin izlenmesi bu sektörlerin gelecek yıllarda oluşaca olan planlamalarında çok önemli bir yer tutmaktadır.

Akdeniz bölgesi içinde yer almakta olan iklim değişikliğinin sıcak hava dalgalarının oluşmasına, orman yangınlarının başlamasına, kuraklık olmasına, sel oluşumları ve dolu yağması gibi çok farklı olumsuz olaylardan en çok etkilenmekte olan bir bölgede yer alıyor.


14 BÖLGEDE EKSTREM DÜZEYDE SICAKLIK


Ekstrem düzeyinden sıcaklık bilgilerine göre en düşük olarak eksi 0,3 derece ile Kangal bölgesinde, en yüksek derece olarak ise 45,7 derece ile Cizre bölgesinde oldu ve Haziran ayı itibari ile Türkiye içinde en yüksek değer olarak kayıtlara geçmiş durumda.


 2021yılı Haziran ayı itibari ile 14 merkez bölgede ekstrem yani maksimum oranında sıcaklık olayları gerçekleşti.

Çanakkale

Bayburt

İspir

Oltu

Ardahan

Erzurum

Kars

Tortum

Horasan

Tercan

Hınıs

Solhan

Malazgirt

Ahlat

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı