Türkiye Adalet Akademisi Koruma ve Güvenlik Görevlisi Alımları Mülakatla Yapılacak

Yapılan yönetmelik değişikliği ile Türkiye Adalet Akademisi koruma ve güvenlik görevlisi alımları için KPSS ve sözlü sınav şartları aranacaktır.

GENEL 05.10.2019, 08:55
Türkiye Adalet Akademisi Koruma ve Güvenlik Görevlisi Alımları Mülakatla Yapılacak

Mülakatı Türkiye Adalet Akademisi Yapacak
Kamu Görevlerine İlk Defe Atanacaklar Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapıldı. Bu değişiklik ile bir pozisyona daha mülakat şartı getirildi. Türkiye Adalet Akademisi bünyesinde istihdam edilmek üzere yapılan koruma ve güvenlik görevlisi kadrolarına yapılacak olan alımlarda mülakat şartı aranacak. Değişiklikten önce sadece KPSS puanı ile atama yapılmaktaydı. Artık KPSS puanına ek olarak mülakatta başarılı olma şartı da aranacaktır.

Türkiye Adalet Akademisi koruma ve güvenlik görevlisi alımları, Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği hükümlerine göre yapılır. Bu hükümler kıyasen uygulanarak süreç yürütülür. Alım için ilanlara Türkiye Adalet Akademisi tarafından çıkılır ve mülakat da bu kurumca yapılır. 

Bu kapsamda istihdam edilmek isteyenler ilana çıkılması halinde başvuru yapabilecektir. Başvurularda KPSS B grubu puanına sahip olmak en önemli şarttır. Memuriyete engel durumu olmamak ve diğer özel şartlar da ilanda belirtilecektir. Başvurusu kabul edilen adaylar KPSS puan üstünlüğüne göre sıralanacaktır. Değişiklik yapılmadan önce bu listedeki en başarılı adaylar alınıyordu. Artık en yüksek puan alanlardan açıktan atama yapılacak kadronun 3 katı kadar aday mülakata alınacaktır. Yapılacak olan sözlü ya da uygulamalı sınav sonrasında başarılı olanlar alınacaktır. Alım yapılırken KPSS puanı ile mülakat puanının ortalaması baz alınacaktır. 

Son dönemlerde kamuya personel alımlarının neredeyse tamamı mülakat şartına bağlanmaktadır. Yapılan yönetmelik değişiklikleri hep aynı kapıya çıkmaktadır. Yazılı sınavla alım yapılan pozisyonlara bir de mülakat şartı aranmaktadır. Bu değişiklikler liyakate uygun atamaya gölge düşürmektedir. KPSS’ye çalışıp hazırlanıp en yüksek puanları alan kişiler atanma hakkını kaybetmekte iken diğer yandan liyakate uygun olmayan atamaların önü açılmaktadır. 

Son değişiklikle İncek/Ankara adresinde bulunan Türkiye Adalet Akademisine yapılan koruma memurları ile güvenlik görevlileri da kapsama alınmıştır. bundan sonra yapılacak olan alımlarda adaylar mülakata alındıktan sonra nihai liste yayınlanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)