Trump’tanApple’a ABD’ye Dön Çağırısı

ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından Apple’a çağrıda bulundu ve fabrikalarını Çin yerine ABD’de açmasını talep etti.

Trump’tanApple’a ABD’ye Dön Çağırısı

Devasa Vergiler Yolda

Daha önce alüminyum ve çelik gibi ürünlere ek vergi tarifesi getiren Donald Trump şimdi de diğer alanlara yönelmeye başladı. Trump, sosyal medya hesabı üzerinden Apple’a çağrıda bulundu ve fabrikalarını Çin yerine ABD’de açmaya davet etti. Aksi takdirde Çin’e uygulanacak devasa vergi tarifeleri karşısında Apple fiyatlarının ciddi oranda artacağını ifade etti. Bu ise Apple’ın Amerika pazarında ciddi bir kayıp yaşamasına neden olabilecektir. Bu konu ile ilgili Apple cephesinden herhangi bir açıklama gelmedi.

Çin’de var olan ucuz işçilik sayesinde son derece uygun fiyatlara ürünlerini imal eden Apple bu fırsattan vazgeçecek mi zaman gösterecek. Ancak Trump vergi teşvikleri vereceğinin de sözünü verdi. Bu sebeple cazip bir seçenek sunulması durumunda gerçekleşmesi imkansız da olmayacaktır.

Tüm Ürünlere Tarife Gelebilir

ABD’nin Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşlarında yeni vergi tarifelerinin de gelmesi bekleniyor. Öyle ki Çin’den ithal edilen tüm ürünlere ek vergi tarifelerinin gelmesi söz konusu olabilir. Bu durum karşısında Çin de aynı hamle ile karşılık vermesi hali hazırdaki ekonomik savaşı daha da büyütecektir. İşte bu durum sadece iki ülkeyi değil diğer ülkeleri de olumsuz etkileyebilecektir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri olumsuz etkilenebilir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE