Trabzon Sürmene'de Heyelan Riski

Trabzon'un Sürmene ilçesine bağlı Soğuksu Mahallesi’nde yaklaşık 1 yıldır yaşanan toprak kayması, 15 dekarlık alanın kaymasına sebep oldu.

GENEL 28.12.2017, 21:04
Trabzon Sürmene'de Heyelan Riski

Bu alanda bulunan 7 bina boşaltılırken, 6 binanın yıkımına başlandı. Bölgede inşaatı devam eden 2 binada ise inşaat çalışmaları durduruldu. Heyelan oluşan bölgede yaşayan yaklaşık 200 kişi tahliye edildi. Bölgede daha büyük zarar oluşmaması için Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından kazıklı önlem çalışmaları başlatıldı.

Bölgede Önlem Alınıyor

Soğuksu Mahallesi zemininde yaşanan kayma yaklaşık 1 yıldır devam ediyordu. Sürmene Devlet Hastanesi de bu bölgede bulunuyor. Kayma sonucu binalarda risk oluşmasının yanı sıra yollarda da çökmeler oldu. Tehlikenin son zamanlarda artması nedeniyle belediye bölgede önlem almaya başladı. Evlerinden tahliye edilen pek çok vatandaş başka komutları yerleştirildi.

Bölgedeki toprak kaymalarını önlemek için çok sayıda fore kazık bölgeye çakıldı. Yaklaşık 3 aydır süren heyelan çalışmalarına ilişkin proje kapsamında bu önlemler alındı. Trabzon Medical Park Stadyumu dolgusunda da önlem alındı.  Vatandaşların tehlikeli bölgelere girmesini önlemek için uyarı tabelaları asıldı. 

Vatandaşlar Tedirgin
Bölgede yaşayan ve evi zarar gören vatandaşlar tüm bu yaşananların sebebinin tedbirsizlik olduğunu söyledi. daha önce buralarda böyle bir tehdit yokken binaların yapılmasından sonra kaymanın başladığını ifade etti. buraya daha önce önlem alınmadığı için vatandaş, bölgedeki çaylıklarını kaybetti. Yöre halkı şimdi geçim sıkıntısı çekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@