Trabzon Havalimanı 24 saat Kapalı

Pistten çıkan uçağı kurtarma çalışmaları için Trabzon havalimanı 18 Ocak perşembe günü saat 04.00 ten itibaren 24 saat uçuşa kapatılacak.

GENEL 16.01.2018, 22:37 16.01.2018, 23:26
Trabzon Havalimanı 24 saat Kapalı

İniş yapmaya çalışırken pistten çıkan uçak için kurtarma çalışmaları halen devam ediyor. Kurtarma planı kapsamında Trabzon Havalimanının 18 Ocak Perşembe günü sabah saat 04.00’den başlamak üzere 24 saat hava trafiğine kapatılacağı bildirildi.

Uçak Denize Çakılmak Üzereyken Durmuştu

Ankara-Trabzon seferini yapan uçak, Trabzon Havalimanı’na inmiş ancak duramayarak denize doğru düşmüştü. Denize çakılmaya 25 metre kala duran uçak, yamaçta asılı kalmıştı. Yolculara bir zarar gelmemiş ve güvenli bir şekilde tahliye edilmişlerdi.


Ancak söz konusu uçak yaklaşık 2 gündür yamaçta asılı bir şekilde kurtarılmayı bekliyordu. Kurtarma planları yapılarak devreye sokuluyor. Bu plan dahilinde Trabzon Havalimanı’nın 18 Ocak Perşembe günü sabah saat 04.00’den başlayarak 24 saat boyunca hava trafiğine kapatılacağı açıklandı.

Kurtarma Çalışmaları 3 Gün Sürecek

Devlet Hava Meydanları İdaresine (DHMİ) ekipleri, asılı kalan uçağın yanına halatlarla inerek incelemelerde yaptılar. Acil çıkış kapılarından girilerek uçağın içi kontrol edilirken, uçağın çamura saplanan teker ve motoru da incelendi. Uzman ekipler tarafından yapılan incelemelerden sonra kurtarma planına karar verildi.

Kurtarma planı kapsamında uçağın bulunduğu zemin güçlendiriliyor ki başka kazalar yaşanmasın. Yapılan dolgu çalışmasında Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait 15 iş makinesi ve 20 personel görev alıyor. Perşembe günü ise uçağın oradan çıkarılması planlanıyor. Diğer yandan bakanlık tarafından görevlendirilen kurul uçağın kara kutusunu inceliyor.

Yorumlar (0)