TMSF Zamanaşımına Uğrayan Hesapları Açıkladı

Bankada hesabı olan ve en az 10 senedir hiç işlem yapmayan kişilerin hesapları zamanaşımına uğradığı için TMSF’ye devredilecek.

GENEL 06.02.2020, 21:15
TMSF Zamanaşımına Uğrayan Hesapları Açıkladı

Haziran’a Kadar Zaman Var

Bankacılık kanununa göre zamanaşımına uğrayan hesaplar TMSF’ye devredilmektedir. Zamanaşımı ise 10 yıldır. Yani 2009 yılı öncesinde açılan ve şu ana kadar hiç işlem yapılmayan hesaplar artık devredilecektir. Bunun için şu ana kadar TMSF tarafından belirlemeler yapıldı. Belirlenen hesaplar kamuoyuna ilan edilecektir. İşte bu listede hesabı bulunanlar gidip hesabındaki paraları çekebilmektedir. 15 Haziran’a kadar süreleri vardır. İtiraz etmeyen ya da parasını çekmeyen kişiler içinse artık bu hesaplar TMSF’ye devredilecektir.

Sadece banka hesaplarındaki nakit paralar değil tüm alacaklar bu kapsamdadır. Mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların hepsi TMSF’ye geçecektir. Bu işlem Bankacılık Kanunu gereği rutin ve yasal olarak yapılan bir işlemdir. Her sene bu şekilde TMSF’ye milyonlarca lira gelir gelmektedir. 

Nereden Sorgulanır?

Daha önce hesap açan ve para yatıran kişiler hesaplarını kontrol etmelidir. Genellikle çok sayıda hesap kullanan, ticaretle uğraşan kişiler gibi kesimler tarafından bankalarda para unutulmaktadır. Bankada para unuttuğundan şüphelenen kişiler mutlaka sorgulama yapmalıdır. E-devlet üzerinden ya da TMSF web sitesi üzerinden zamanaşımı sorgusu yapılabilecektir. İlan edilen listelerde ise kişisel bilgiler yer almayıp sadece hesap numaraları ilan edilmektedir. Bu nedenle e-devlet üzerinden sorgulama yapmak daha kolaydır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@