Terhis Olanlara İşsizlik Maaşı Şartları

Yeni askerlik sisteminin gelmesi ile birlikte terhis olacak askerler şartları sağlamaları durumunda işsizlik maaşı alabilecek.

GENEL 15.06.2019, 21:42 15.06.2019, 21:47
Terhis Olanlara İşsizlik Maaşı Şartları

Şartları Neler?
İşsizlik maaşı alabilmek için çalışanın kendi kusuru ya da isteği ile işten ayrılmaması gerekiyor. SGK’ya bildirilen kodlar da işsizlik maaşı alınıp alınamayacağını yakından ilgilendiriyor. Askere gidecek olanların askere gitmeden evvel 90 gün içerisinde işten ayrılmış olması ve döndükten sonra da 30 gün içerisinde başvuruda bulunması gerekiyor. Eğer son 3 yıllık dönemde 600 gün prim yatırılmış ve bunun son 120 günü kesintisiz olmuşsa bu durumda işsizlik maaşı alınması mümkün olmaktadır. 

Hali hazırda işsizlik maaşı alırken askere gidecek olan kimselerin işsizlik maaşı askerlik döneminde kesilmektedir. Askerden döndükten sonra ise maaşın geri kalan kısmı ödenmeye devam ediyor. Toplam kaç ay ödenecekse o kadar ay işsizlik maaşı ödemesine devam edilmektedir. 

İşsizlik maaşı brüt ücretin %40’ı üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak alınacak olan işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80’ini geçemiyor. Alınan işsizlik maaşından bir de damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Hali hazırda en düşük işsizlik maaşı ise 1.000 liraya çıkmış durumdadır. İşsizlik maaşının ödenme süresi ise ödenen primlere göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla uzun süreler boyunca işsizlik maaşı almak mümkün değildir. Alınan maaşla geçinmek de mümkün olmadığı için işsizlerin kendilerine iş bulmaları için acele etmeleri zorunlu olmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)