Temel Askerlik Eğitimi 1 Aya Düşürülecek

Yeni askerlik sistemi üzerinde çalışmalar devam ediyorken edinilen bilgilere göre temel askerlik eğitimi süresinin 1 aya indirilmesi bekleniyor.

GENEL 10.02.2019, 22:00
Temel Askerlik Eğitimi 1 Aya Düşürülecek

Bedelli Askerlik Kalıcı Olacak
Hali hazırda bedelli askerlik uygulaması hükümetlerin inisiyatifinde gelişmektedir. Ancak yeni sistemin hayata geçirilmesi ile bedelli askerlik kalıcı hale getirilecek. Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemi hakkında sunum yapmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise üzerinde çalışma yapılmasını ve tekrar sunulmasını talep etmişti. Bakan Akar’ın sunduğu haliyle temel askerlik süresi 3 ay olarak düşünülmüştü. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sürenin kısaltılmasını talep etti. Edinilen bilgilere göre temel askerlik süresinin 1 aya düşürülmesi gündeme getirildi. 

1 aylık sürenin dışında kalan askerlik süresi için belirlenecek ücret kadar ödeme yapanlar askerliğini tamamlayacak. Ayrıca üniversite mezunu olanlar için askerlik süresi 6 ay olarak kalmaya devam edecek.

Üniversite mezunu olmayanlar için ise 9 ya da 12 ay olarak düşünülüyor. Ancak eğitim seviyesi fark etmeksizin tüm askerler ücretini ödeyerek 1 aylık eğitimden sonra terhis olabilirler. Ücretin ne kadar olacağı konusunda henüz bir netlik yok. Ancak asgari ücrete sabitlenmesi ihtimali üzerinde duruluyor. Bu durumda askerlik yapılmayan her bir ay için asgari ücret ödemesi yapılacak. Örneğin 5 aylık bir süre için 10 bin liralık bir ücret ödemesi söz konusu olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Aziz tiryakı 1 yıl önce
Benım bılgısayar sertıtıkam var direksıyon sürücü belgem var guvenlık var sılahlı ama ben yarı engeliyim kolda 8 pılatın var bacaktada var sakatlık sızden rıcam bana bır iş istıyom saygılar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@