Tek Kriter Kurum Kanaatine OHAL Komisyonu'ndan Karar

675 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılan Adalet Bakanlığı personelinin OHAL Komisyonu kararı da olumsuz neticelendi.

GENEL 11.01.2019, 22:13
Tek Kriter Kurum Kanaatine OHAL Komisyonu'ndan Karar

Beraat Kararı Bulunuyor
675 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılan sonrasında hakkında dava açılan personel sürecin sonunda beraat kararı aldı. Bu esnada OHAL Komisyonu başvurusu yapan personelin başvurusu reddedildi. Komisyon kararında kişinin aldığı beraat kararına atıfta bulunulurken kurum kanaatinin de olumsuz olduğu aktarıldı. Kanaatin açıklaması detaylı bir şekilde yer almazken sadece FETÖ/PDY ile irtibatlı ve iltisaklı olduğu aktarıldı. Ancak buna ilişkin herhangi bir delil gösterilmedi.

Mahkeme Süreci Başlayacak
OHAL Komisyonu tarafından verilen kararın ardından mahkeme süreci başlayacak. Mahkeme sürecinde kişiyi ihraç eden kurumun savunması istenecek. Bu savunmada kanaate gerekçe gösterilen hususların delillendirilmesi gerekmektedir. Eğer FETÖ/PDY ile irtibat ya da iltisakın tespit edilirse mahkeme de davanın iptaline karar verecektir. Ancak herhangi bir bağ tespit edilemez ise başvuru kabul edilecek ve kişi kurumuna tekrardan iade edilecektir. Bu durumda geriye dönük mali hakların tamamı da ödenecektir.

OHAL Komisyonu'nun dikkate aldığı önemli hususlardan birisinin kurum kanaati olduğunu böylelikle ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra bylock, bankasya, SGK kaydı da diğer önemli kriterler olarak değerlendiriliyor. Komisyon değerlendirmelerinde 17/25 tarihine dikkat ediyor olsa da bazı dosyalarda 17/25 öncesine ait kriterleri de dosyaya eklediği de görülmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (5)
Ademoğlu 2 yıl önce
Ohal komisyonu bir oyalama komisyonudur. İsraftır, israf haramdır. Adaleti geciktirmektedir. Komisyon kararlarının pek çoğu hukuksuzdur, bu durum açıkça görülmektedir, görmeyen gözler ise gelecekte bu kararların yargıda teker teker iptalini göreceklerdir. Allah mağdurlara yardım etsin. Suçlular cezasını çeksin ama saçma gerekçelerle bu ülkenin masum insanlarına daha fazla zulüm edilmesin.
Urfalı 2 yıl önce
Rabbim inşAllah bizlere bunu reva görenleri de o kantarda tartar
Adalet'e hasrett 2 yıl önce
Ve bu insan bir vatan haini olarak, bir çok haklardan mahrum olmaya devam ederek yaşamını sürdürmeye çalışacak öyle mi? Onca fetocu işinde gücünde yaşarken, bu kararları ve kanaati bildiren kişiler makamında huzurla! oturup alacak oldukları zamlı maaşlarını düşünürken...
Öğretmen 2 yıl önce
672 'liyim banka ve sendika dan dolayı red geldi. Ikisine de eşim den dolayı bulaşmıştım .Sendikadan 2015 agustosta istifa ettim bankadanda yine aynı tarihte tüm paramı çektim. Bunu ne zorluklarla yaptım eşimi ikna ede ede.Ama yine red geldi.Cevrem benim bu yapıyla alakam olmadığını gayet iyi bilir.Anlayacağınız esimin ve iyi araştırmayan bir komisyonunum mağdurum .Bu durum yıllarca sürecek. Neyin günahını çekerek .3 tane çocuğum var .Onlar neyin günahını cekecek benle beraber. Zamanında yasal olan sendika ve bankadan dolayı sonradan annelerinin suçlanarak işinden atılmasını anlamıyorlar.
Ferhat Soyalan 2 yıl önce
Bende başvurmak istiyorum