TEİAŞ Fazla Çalışma Görüşünü Yanlış Anlayıp Uygulamış

Devlet Personel Başkanlığı’nın fazla çalışma ile ilgili resmi yazısının TEİAŞ tarafından yanlış anlaşıldığı KDK tarafından tespit edildi.

GENEL 03.12.2018, 19:58
TEİAŞ Fazla Çalışma Görüşünü Yanlış Anlayıp Uygulamış

Haftada 70 Saat Çalışma
Devlet Personel Başkanlığı tarafından fazla çalışma ile ilgili bir görüş yazısı yayınlanmıştı. Bu görüş yazısına istinaden fazla çalışmaları düzenleyen TEİAŞ’ın yanlış anladığı başvurucunun beyanları üzerine ortaya çıktı. TEİAŞ bünyesinde sözleşmeli güvenlik personeli olarak çalışan başvurucu haftada 70 saate kadar çalıştıklarını ifade etti. Bunun üzerine KDK, kurumdan savunma istedi. Kurum ise fazla mesaiyi neye göre yaptıklarını açıkladı. Kurum fazla çalışmanın nispeten ağır şartlarda çalışan personellere verildiğini ve Bakanlık tarafından belirlenen saatin üzerine çıkılmadığını belirtti. 

Fazla çalışma yapan kişilere tavan değer üzerinden ödeme yapılırken fazla mesai yapmaya da devam etmeleri istendi. Durum böyle olunca çalışanlar haftada 70 saati bulan çalışma saatleri ile oldukça yıprandı.

Kamu Denetçiliği Kurumu istediği savunmanın ardından DPB’nin görüşünün yanlış anlaşıldığını tespit etti. KDK, DPB’nin yazısında belirtilen görüşe uyulması için tavsiye kararında bulundu. Karara uyulmaması durumunda ilgililer tarafından yargıya başvurulabilecek. Ortada açıkça hukuka aykırılık bulunduğu için yargı aracılığıyla hakların geri alınması mümkün olacaktır. İnsanları fiziksel ve ruhen çöküntüye sürükleyebilecek bu tür uygulamalara biran evvel son verilmesi gereklidir. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan ciddi kayıplar yaşanması söz konusu olabilecektir. Bunun için KDK’nın görüşü büyük önem arz etmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)