Tehlikeli Bölgedeki Emniyet Personelinin Operasyon Tazminatı Düşürüldü

Emniyet personeli dört aydır beklenen operasyon tazminatları onaylandı diye sevinecekken doğu illerinde tazminatlarda düşüş yaşanırken, batıda ise artış yaşandı.

GENEL 03.05.2018, 21:25
Tehlikeli Bölgedeki Emniyet Personelinin Operasyon Tazminatı Düşürüldü

Operasyon Tazminatında Hayal Kırıklığı

1 Ocak 2018 tarihinde ödenmesi gereken terör tazminatı daha geçtiğimiz günlerde onaylandı. Yenilemenin yapılması ile 31 Aralık 2020 tarihine kadar operasyon tazminatları geçerli olacak. Şu an için 4 aylık birikmiş tazminat ödenecek. Ancak onaylanan tazminat miktarındaki farklılık gözden kaçmadı.

Birinci derecede terör tehlikesi olan Hakkari, Şırnak, Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır gibi 14 il ve ilçelerinde görev yapan personelin tazminat miktarı düşürüldü. Sosyalleşmenin mümkün olmadığı, barınmanın zor sağlandığı, personel çocuklarının yeterli eğitim alamadığı bu yerlerde tazminatın neden düşürüldüğü açıklanmadı. Doğuda böyle bir düşüş yaşanırken, tüm imkanlara haiz olunan batıda operasyon tazminatlarında kısmi artış gözlemlendi.

Tehlike Çok, Tazminat Az

Birinci bölgede terör, istihbarat, bomba imha, güvenlik gibi birimlerde çalışan personele eski miktara ek olarak enflasyon farkı oranında artış yapıldı. İkinci derece illerde eşit miktarda, 3 ve 4. derecedeki illerde ise enflasyon zammı artışına göre tazminat ödenecek.

Birinci kritik bölge katsayısı 127 iken, ikinci kritik bölge katsayısı 198 olarak belirlendi. Çok daha kritik olan bölgeye; ikinci bölgeden 120 lira, diğer bölgelerden 200 lira daha az tazminat ödenmesi mantığa aykırıdır. Doğuda canı pahasına görev yapan polisler için bu bir adaletsizliktir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)