Tazminatsız İşten Kovulmak İstemiyorsanız!  Bunu Yapmayın

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal karar Yargıtay’dan geldi. İşverence uyuyan işçiyi yakalayan işçinin hayatı karardı. Tazminatsız olarak işten kovulan işçi hakkını Mahkemede aradı, Yüksek Mahkeme işvereni haklı bularak, tazminatsız olarak işine son verildi. Bursa’da gerçekleşen bu olay karşısında işçilerin…

GENEL 14.05.2019, 01:48 05.07.2019, 13:58
Tazminatsız İşten Kovulmak İstemiyorsanız!  Bunu Yapmayın

İş yerinde uyuyan ve olumsuzluklara neden olduğu belirtilen kişiye verilen görevleri yerine getirmediği iddia nedeniyle ve taraflar arasında güven sorunlarının bulunmasından dolayı kovulma kararını Yüksek Mahkeme açıkladı. Bursa'da İlinde engelli kadrosunda bulunan ve sevkiyat tamiri bölümünde görevli olarak çalışan bir işçinin. İddiaya göre gece vardiyasında rahatsızlandığı ve migren ilacını içtikten sonra uyuya kaldığı. Gece amiri ise uyuyan işçinin fotoğrafını çektiği ve işveren ise uyuyan engelli işçiyi kapı önüne koyduğu için engelli işçi ise İş Mahkemesinin yolunu tuttu.

İş Mahkemesi: İş mahkemesine giden işçi ise gece vardiyasında çalıştığı esnada 15 dakikalık çay molalarını kullanmadığını belirterek bu sürelerde çalıştığını ayrıca 30 dakikalık yemek molasında ise yemeğini yedikten hemen sonra forklifte malzeme yükleyerek indirdiğini belirtti.

Saat - 04:30 sularında migren nedeniyle rahatsızlandığını belirten ve migren isimli hapı ve bir ağrı kesiciyi yutarak gözlerini kapatarak dinlenmek istediğini belirten işçi o sırada fabrika personel şefi tarafından habersiz olarak fotoğrafının çekildiğini belirtti ve tazminatsız işten kovulduğunu aktardı.

İş Mahkemesi davayı reddetti. Devreye giren Bursa Bölge Adliye Mahkemesi işçinin haksızlığa uğradığına temyiz etti. Kararı bu kez işveren Yüksek Mahkeme YARGITAYA taşıyarak temyiz ettirdi.

Yüksek Mahkeme 9. Hukuk Dairesi Yargıtay’ın verdiği karar:

Davacının mesai saatleri içerisinde uyuduğu ortaya konulmuştur. Davacının bahsedilen eylemi ile iş yerinde olumsuzluğa yol açtığı ortadadır. Kendisine verilen görevleri yerine getirmediği taraflar arasındaki güven ilişkisinin sarsıldığı pek ala anlaşılmakta.

Davacının artık işverenin davacı ile çalışmaya devam etmesinin kendisinden beklenemeyeceği anlaşılmakla davacının iş sözleşmesinin feshi haklı neden ağırlığında olmasa da geçerli nedene dayanmakta mahkemece davanın reddi yerine kabulüne karar verilmesi hatalı sayılmıştır.

Bölge Adliye Mahkemesi’nin temyiz edilen kararının bozularak ortadan kaldırılmasına davanın reddedilmesine oy birliği ile karar verilmiş denilmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)