Taşerona Kadro Başvurularında Bunlara Dikkat Edin

Taşerona kadro süreci devam ediyor. Başvurularda 5 konuya dikkat edin.

GENEL 06.01.2018, 20:26 10.01.2018, 17:31
Taşerona Kadro Başvurularında Bunlara Dikkat Edin

Taşerona Kadro Süreci 2 Ocakta başladı, başvurular devam ediyor. İşçiler başvurularını yapabilmek için itina ile çalışıyor. Kamu kurumlarında taşeron işçilerin kadroya geçebilmesi için yönlendiriyorlar. Ancak İşçilerden bazıları çekinceleri var. Özellikle Belediye çalışanlar başvuru esnasında endişe ediyor.

Başvuru sırasında bu endişeleri ortadan kaldırmak ve başvuru işlemlerini en iyi şekilde yapabilmek için bazı hususları dikkat etmek gerekiyor.

Dikkat edilmesi gereken konular şunlar;

Bazı Kamu Kurumları Taşerona Kadro Başvuru işlemleri için özel birimler kurdu bazıları da insan kaynakları bölümünde başvuruları alıyor. Taşeron işçilerin başvuru esnasında Başvuru dilekçesi ile birlikte istenilen tüm belgelerin kamu kurumların bünyesinde oluşturulan veya görevlendirilen birimlere teslim etmesi gerekiyor. İşçilerin, başvuru formu ve diğer evrakları teslim ettikten sonra bunların birer örneğini almalılar. Başvuru ile ilgili olumsuz durumlarda söz konusu evraklara işçilerin ihtiyacı olacaktır. Yine başvuru işlemleri için kurum tarafından verilen kayıt tarih ve numarasının alınması gerekiyor.

Taşeron işçilerin başvuru sırasında yanıltıcı bilgi vermekten sakınması gerekir. Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesine yönelik düzenlemelere göre, kadroya ya da şirketlere geçirilenlerden şartları taşımadığı sonradan tespit edilenlerin işine son verilecek. Üstelik yanıltıcı bilgi ve belge verdiği için işine son verilen işçilerden, yapılan tüm ödemeler geri alınacak. Bu nedenle işçilerin, kadroya geçiş işlemleri sırasında verdikleri bilgi ve belgeleri çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Taşeron İşçilerin başvuru yaparken dikkat etmeleri  gereken diğer bir konu Dilekçeyi eski taşeron şirkete değil Kamu Kurumuna vermeleri gerekiyor. Taşerona kadro düzenlemesi ile mevcut şirketlerin bir hükmü kalmadı. Dolaysıyla şirketlerin taşeron işçilerle bir bağlantısı kalmadı.

Taşeron işçiler kesinlikle başvuru sırasında Taahhüt vermemelidir. İlk gününde bazı belediyelerde taahhütname krizi yaşandı. Başvuru sırasında hiçbir şekilde feragatname verilmemesi gerekiyor.Başvuru süreci KHK ve tebliğde açıkça bellidir.Dilekçe ile beyanda bulunmak yeterli oluyor. Hiçbir biçimde başvuru sırasında dava ve alacaklardan feragat edilmemeli.

Taşeron İşçiler Kurum ile Sulh sözleşmesi imzalamasın Kanun Hükmünde kararname ile tanınan haklar karşılığında idareden herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağına ve bu haklarından feragat edeceğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğine' dair beyanı başvuru formu ile vermiş olacak. Yani işçinin başvuru sırasında ayrıca sulh sözleşmesi imzalamasına gerek yok.


 

Yorumlar (0)