Tasarruf İçin Makam Araçları İade Edildi

Kamuda tasarruf dönemi kapsamında lüks makam araçlarının iade edilmesine başlandı.

GENEL 15.09.2018, 09:00
Tasarruf İçin Makam Araçları İade Edildi

Belediye Başkanları İade Etti

Yaklaşan yerel seçimler öncesi başta belediye başkanları olmak üzere kamudaki tüm lüks makam araçlarına sınırlama getirilmesi gündemde. Bu kapsamda ithal lüks makam araçlarının kiralanmasına son verilecek ve mümkün olduğunca daha uygun fiyatlı araçlar kullanılacak. Böylelikle 150 bine yaklaşan lüks makam araçlarına da sınır çizilmesi sağlanacak.

Tasarruf amacıyla ilk olarak Erzurum Yakutiye Belediye Başkanı makam aracını ve aynı zamanda diğer 3 kiralık aracını iade etti. bu davranış takdir toplarken diğer belediye başkanlarından da adımlar geldi. Öyle ki Zeytinburnu Belediye Başkanı ile Kırşehir Belediye Başkanı da makam aracını bırakarak bisiklete yöneldi. Bu davranış büyük bir beğeni toplarken sadece tasarrufu değil aynı zamanda sağlıklı ve çevreye saygılı bir yaşamı da işaret etmiş oldu.

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle dolar ile ilintili araç fiyatlarında fahiş artışlar gerçekleşti. Bu sebeple makam aracı kiralama fiyatları da yükselmeye başladı. Kamu için ciddi bir külfet oluşturmaya başlayan kiralama maliyetleri bir nebze olsun düşürülmeye çalışılacak. Sadece belediye başkanları ile sınırlı kalmayacak bu uygulamanın yakın bir zaman diliminde tüm kamu kurumlarına yayılması bekleniyor. İade edilmese dahi segmentleri düşürülecek olan araçlar daha az maliyete neden olacaktır. Bu konuda devlet memurlarının da hassasiyet göstermesi gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@