Tarım Bakanlığı Personel Alımı Şeffaflıkla Yürütülecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan memur alımının liyakate uygun olması için 3 tedbir alındı.

GENEL 18.09.2019, 09:37
Tarım Bakanlığı Personel Alımı Şeffaflıkla Yürütülecek

Mülakat Yok
Tarım ve Orman Bakanlığının 5 bin orman mühendisi ve orman muhafaza memuru alımı için sürecin ayrıntıları belli oldu. Orman mühendisi ve orman muhafaza memurunun dışında kalan 1146 kişilik sözleşmeli personel alımında mülakat olmayacak. Bu kesim için 12 Eylül’de başlayan başvurular 23 Eylül’de sona eriyor. Orman mühendisi ve orman muhafaza memurları için başvurular 24 Eylül’de başlıyor ve 7 Ekim’de sona erecek. 

Bu personel alımında son dönemlerde alışılan yanlış uygulamalara son verilecek. Öncelikle alımlarda mülakata yer verilmeyecektir. Böylece adayların referans arayışına son verilecektir. diğer bir gelişme ise genel Kültür sorularında her adaya 20 puan verilmesidir. Son tedbir olarak ise mülakat yerine uygulama sınavı yapılacaktır ve bu sınav görsel olarak kayıt altına alınarak şeffaflık sağlanacaktır. Bu gelişmeler ile personel alımı için torpil yapılmasına son verilmesi amaçlanıyor. Süreç tamamen şeffaf ve kayıt altında yürütülecektir. Böylece alımlar objektif olduğu gibi itirazların değerlendirilmesi de objektif olacaktır. 
Genel Kültür soruları için Orman mühendisine 20, Orman Muhafaza memuruna ise 15 puan verilerek eşitlik sağlanacaktır. 

Mülakat yerine yapılacak olan uygulama sınavında personelin teknik bilgisi ölçülecektir. Orman gibi zorlu arazilere uyum, tehlikeli görevleri yerine getirme ve zor şartlarla mücadele yetenekleri ölçülecektir. Personelin çalışma koşulları zorlu olduğu için uygulama sınavı gerekliliği doğmuştur. Böylece en elverişli olan adayları seçmek mümkün olacaktır. 

Mülakatlar pek çok kez kayıt altına alınmamaktadır. İşte bu durum şeffaflığa gölge düşürmektedir. Adayların mülakatlarda başarılı ya da başarısız olduğu anlaşılamıyor. Bu sorunu çözmek adına uygulama sınavının tamamı kamera kaydına alınacaktır.

Uygulama Sınavına Gözlemciler Katılacak
İlk kez uygulanacak yeniliklerden biri de uygulama sınavlarında gözlemci olmasıdır. 3 dernek sınavlara gözlemci olarak katılacaktır. Yetkili memur sendikası olan Toç Bir Sen ve Orman Muhafaza Memurları Derneği katılım sağlayacaktır. Böylece sınav esnasında görülen bir sorun, haksızlık ya da eşitsizlik halinde anında müdahale mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)