Tarım Bakanı’ndan Ekmek Açıklaması

Tüketicilerin ekmeğe doğrudan temas etmemesi için sadece market rafları ile fırınlarda ekmek satılacaktır.

GENEL 27.03.2020, 08:50
Tarım Bakanı’ndan Ekmek Açıklaması

Gıda Tedariki Sorunu Yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli, canlı yayında merak edilen soruları yanıtladı. Türkiye’nin ihracat kapasitesinin 18 milyar olduğunu açıkladı. Ancak şu anda ülke içindeki ihtiyaçlar gözetilerek ihracat sınırlandırıldı. Özellikle gıda, temizlik ve medikal ürünlere olan taleplerden ötürü bazı sınırlamalar uygulanıyor. Ancak tedarik sorunu yaşanmıyor. Hatta şu anda balık ve domateste gıda fazlalığı olduğunu açıkladı. Et stoku şu anda yeterli, yetmezse ihracat yoluna başvurulacak. 

Korona virüs tedbirleri çiftçiyi etkilemeyecektir. Çiftçiler tarlasına giderek üretim yapmaya devam edecektir. Çiftçi ürününü satamazsa devlet alım garantisi de verecektir. Çiftçilere acil destek ödemeleri yarın itibariyle başlayacaktır.

Kolonya ve dezenfektanda 5 aylık stok mevcut. Kolonya satışı ise yüzde bin artış gösterdi. Etil alkol ve dolayısıyla dezenfekte ürünleri üretimi devam ediyor. 

Barajların doluluk oranı şu anda yüzde 56 ve yeterli görünüyor. 

Ekmek Satışı Sınırlandırıldı

Korona virüs nedeniyle uygulanan tedbirler kapsamında ekmeğin hijyenik ortamda satılması için düzenleme yapıldı. Vatandaşlar ekmeklere dokunarak seçtiği takdirde virüsü bulaştıracaktır. Bu nedenle ekmekler tek tek poşete konularak ambalajlanacak ve sadece belirli yerlerde satılacak. Fırınlar ile marketler dışındaki yerlerde ekmek satışı yasaklanacak. Böylece vatandaşın en çok tükettiği gıda olan ekmeğin virüs taşıyıcısı olması önlenecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)