Tarih Üzerinde Zıplamanın Hazin Sonu

Tarihi Eminönü ilçesinin mercan semtinde bulunan ve 17. Yüzyılda Kösem Sultan tarafından yaptırılmış olan büyük Valide Han’ın kubbesi sonunda çöktü.

GENEL 30.12.2017, 18:16
Tarih Üzerinde Zıplamanın Hazin Sonu

Genellikle boğaza karşı poz vermek isteyenlerin kubbeye çıkıp üzerinde tek kelime ile zıp zıp zıpladıkları kubbe sonunda çöktü.

Boğaza Karşı Poz Vererek Zıplamak

Bulunduğu alanın muhteşem bir manzaraya sahip olması nedeni ile sosyal medya paylaşım sitelerine resim koymak isteyenlerin vazgeçilmez mekanlarından biri olan tarihi büyük valide sultan Han’ın kubbesi üzerine çıkan ve ‘zıplayarak’ poz veren meraklıları engellemek için turizm bakanlığı 2016 yılında bir tabela asmış; “bu alan can, mal ve çevre güvenliği bakımından bu alan süresiz olarak kapatılmıştır” uyarısında bulunmuştu.

Yasak Deliniyor

Bakanlığın bu yasağına karşın hanın tarihi kubbesinde resim çektirmek için gelen ziyaretçileri hiç eksik olmuyor. Başta ağır ekipmanları ile çatıya çıkan profesyonel çekim ekipleri olmak üzere ve genellikle gençlerin son zamanların modası olan zıplayarak poz vermeleri sonunda çatı çökme noktasına gelmiş durumda. 

İddialara göre han bekçileri yasak olmasına karşın para karşılığı çatıya çıkılmasına izin veriyor. 17. Yüzyıldan beri heybetini koruyan valide hanın kubbeleri bu hor kullanım sonunda çökmeye başladı. Çöken kubbelerin bir kısmı tahta ve saçlarla kapatılırken, diğer kubbelerde de büyük delikler oluştu. Büyük Valide Han’ın içine girip yukarıya bakıldığında hele de bulutsuz bir gecede yıldızları saymak olası oluyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@