Takipsizliğe Rağmen Başvurusu Reddedildi

693 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen ancak sonradan takipsizlik alan başvurucunun göreve iade talebi OHAL Komisyonu tarafından reddedildi.

Takipsizliğe Rağmen Başvurusu Reddedildi

Gizli Tanık İfadesi
693 sayılı KHK ile ihraç edilen eski devlet memuru görevine yeniden iade olmak için OHAL Komisyonuna başvurdu. Kişi hakkında herhangi bir kriter bulunmamasına rağmen gizli tanık Albatros'tan ele geçirilen CD içerisinde yer alan listede 5 ile kodlandığı için başvurusu reddedildi. 5 kodunun anlamı ise geçmişte FETÖ ile bağı bulunan güvenilir kişi olarak yorumlanmaktadır.

Başvurucu hakkında herhangi bir bylock, Bank Asya ya da bağış gibi kriterlerin bulunmamasına rağmen böylesi bir kararın verilmesi de herkesi şaşırttı. Zira FETÖ üyesi birisi tarafından verilen bu listenin ne kadar doğru olduğu da şüphelidir. Ayrıca yargılama makamları tarafından kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesine rağmen başvurunun reddedilmesi de dikkat çekmektedir.

Bu karar ile dikkat çeken bir diğer hususun ise karar verme sıralaması olduğunu ifade edebiliriz. Nitekim 672 sayılı KHK ile ihraç olmasına rağmen halen daha başvurusu neticelenmeyen binlerce kişi bulunmaktadır. Bu konuda yapılan tahminlerden birisi de kurum kanaatidir. Kurumlardan gelen görüşlerin beklenmesi sıralamada değişiklikler olmasına neden olmaktadır. Komisyon tarafından hali hazırda 36 bin karar verildiğini ve aylık 4.800 kararın sisteme işlendiğini de ifade etmek gerekir. Bu rakamlara göre Komisyon en az 1 sene daha çalışacaktır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE