Süresi Dolan Personelin Sözleşmesi Yıl Bitmeden Yenilenmeli

Kamu kurumlarında sözleşmeli olarak çalışan personellerin sözleşmesi sona erdiği anda yeni sözleşme uygulanmalıdır.

GENEL 18.11.2019, 23:00
Süresi Dolan Personelin Sözleşmesi Yıl Bitmeden Yenilenmeli

Ücret Değişecektir

Sözleşmeli çalışanların sözleşmesi 5 yıllık aralıklara göre yapılır. İlk yapılan sözleşme 5 yıl geçerlidir. 4B’li personelin sözleşme süresi dolduğu zaman yenilenmesi gerekir. Ancak bazı kurumlar sözleşme imzalamak için yeni takvim yılını beklemektedir. Yani önceki sene içinde sözleşmesi dolan personeller için 1 Ocak tarihinde sözleşmeler imzalanarak yeni sözleşme yapılmaktadır. Bu uygulama yanlıştır çünkü sözleşmeli personellerin ücreti aynı görevde çalışma süresine göre belirlenir.

Personelin unvanına göre 0-5 yıl çalışması olanlar için yeniden ücret hesaplanır. 5-10 yıl arası personeller için tekrar ücret hesaplanacaktır. İşte bu yüzden sözleşmenin yenilenme tarihi oldukça önemlidir. Yeni takvim yılını bekleme durumunda personelin maaşı yeniden hesaplanmayacaktır. İşte bu yüzden sözleşmenin bittiği tarihte sözleşme yenilenmelidir ki yeni maaş ödemesi yapılabilsin. Sözleşme yenilenme tarihi 5 ve 10 yılın dolması ile önem kazanacaktır. 

Sözleşme personellerin haklarının düzenlendiği 375 sayılı KHK’da sözleşme yenileme tarihi düzenlenmiştir. Mali yıl içinde sözleşmesi dolan personeller için yeni sözleşme yapılması gerekir. Mali yıl içinde ücret artışları yaşandıysa yeni bir sözleşme yapılmasına gerek yoktur. Ancak sözleşme yapılmış gibi ücret artışları uygulanmalıdır. Mali yılbaşında da sözleşme imzalanacaktır. Bu konuda kurumun takdir hakkı yoktur, çünkü çalışan enflasyon karşısında kayba uğrayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)