Sözleşmeli Personelin TYP Çalışması Hizmet Süresine Dahil mi

Daha önce TYP kapsamında çalışması olan kişi daha sonra sözleşmeli olarak çalışmaya başladığımda TYP süresi, hizmet süresine dahil edilebilir mi?

GENEL 09.11.2019, 12:05 09.11.2019, 22:32
Sözleşmeli Personelin TYP Çalışması Hizmet Süresine Dahil mi

TYP Hizmet Süresinden Sayılır

657 sayılı DMK 4/B maddesi ile devlet memurlarının yıllık izin süresi düzenlenmiştir. Bu maddeye göre kurumlarda geçen hizmet süresi bir yıldan on yıla kadarsa 20 gün, on yıldan fazla ise 30 gün ücretli yıllık izin verilir. Bu hüküm hizmet süresinin hesabı için kurumlarda geçen toplam süreyi baz almaktadır. Sürenin ne şekilde geçtiği ise önemli değildir. İşte bu sebeplerden ötürü TYP kapsamında da olsa kamu kurumlarında geçen süreler hizmet süresine dahil olacaktır. 

Örneğin TYP kapsamında 6 ay çalışan kişi daha sonra memur olmuşsa görev başladıktan 6 ay sonra yıllık izne hak kazanacaktır. Çünkü TYP’li çalışma süresinin dahil edilmesiyle 1 yıl dolacak ve 20 günlük yıllık izne hak kazanacaktır.

TYP’li Çalışma

Toplum Yararına Program (TYP) ile işsizliğin etkileri azaltılmaya çalışılır. İŞKUR tarafından sunulan bu program ile işsizler kısa süreli olarak kamuda istihdam edilir. Bu şekilde alınan kişiler daha çok belediye tarafından yerine getirilen park bahçe temizliği, çevre düzenlemesi gibi işlerde istihdam edilirler.

TYP en fazla 9 ay süreyle uygulanır ve kalıcı bir iş değildir. Bir kişi TYP kapsamında farklı zaman dilimleri içinde toplam 24 ay çalışabilir.

Yorumlar (0)