Sosyal Medya Hesaplarını Çalan Çete Çökertildi

Türk ünlülerin sosyal medya hesaplarını çalarak şantaj yapan Ducky Layne adındaki çete emniyet güçlerinin çalışmalarının ardından yakalandı.

GENEL 12.07.2018, 23:01
Sosyal Medya Hesaplarını Çalan Çete Çökertildi

58 Ünlünün Hesapları Çalındı

Ducky Lane adlı çetenin bugüne kadar 58 ünlünün hesaplarını çaldığı belirlendi. Bu ünlüler arasında Sezen Aksu, Pınar Altuğ Atacan, Tarık Mengüç gibi ünlüler de yer alıyor. Bu çetenin 18 üyesi dolandırıcılık, şantaj ve hakaret gibi daha pek çok suçlama ile karşı karşıya kaldılar. Haklarında iddianame hazırlanan çete üyelerinin yargılanmasına devam edilecek. Ayrıca işlemiş oldukları suçları bilişim teknolojileri kullanmak suretiyle yapmış olmaları da cezalarının ağırlaştırılmasına neden olacaktır.

Oltalama Yöntemi

Sosyal medya hesaplarının çalınması için çetenin oltalama yöntemini kullanmayı tercih ettikleri belirlendi. Bu yönteme göre ünlü kimselere sosyal medya hesapları üzerinden virüslü mesajlar gönderiliyor ve ünlülerin bu mesajları açmaları ile birlikte kullanıcı adları ve şifreleri ele geçiriliyor. Böylelikle özel yazışmalara ve müstehcen fotoğraflara dahi ulaşabilen çete bunları birer şantaj malzemesi olarak kullanmaya başladı. Ünlülerin şikâyetlerinin artması üzerine emniyet güçleri tarafından operasyon başlatıldı ve şüpheli kimseler yakalandı. Böylelikle yeni tehditlerin de önüne geçilmiş oldu.

Polis incelemesinin neticesinde ise çetenin örgütlü bir şekilde ve hiyerarşik olarak örgütlendiği tespit edildi. Yeniden aynı suçların işlenmesinin önüne geçilecek olması da diğer ünlü kimseler için sevindirici oldu. Yargılamanın ardından bu kişilerin alacakları cezalar da netlik kazanacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)