Sosyal Medya Düzenlemesi Geliyor

En son sosyal medya platformu fenomeni Ares Özdemir’in reklam anlaşması yapılacağı iddiasıyla dövülerek hayatını kaybetmesi ile birlikte yasla yeni düzenlemelere gidiliyor.

GENEL 19.02.2020, 17:20
Sosyal Medya Düzenlemesi Geliyor

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya platformlarında ünlenen kişiler bunu paraya çevirmek için reklam ve ürün tanıtımı gibi faaliyetlerde bulunuyor. Fakat pek çok fenomen yaptıkları reklam ve ürün tanıtımı anlaşmalarının vergisini ödememek için gizli anlaşmalar yapma yoluna gidiyor.

Bunun en son örneğinde son dönemin en popüler sosyal medya platformu olan TikTok’ta çektiği videolarla ünlenen Ares takma isimli Şehmuz Özdemir kendisi ile reklam anlaşması yapmak isteyen iki kişi tarafından ormanlık alan götürülüp öldüresiye dövülmüştü. 2 hafta yoğun bakımda kalan fenomenin ilk önce beyin ölümü gerçeklemiş bugünde hayata gözlerini yummuştu. Bundan sonra sosyal medya üzerinden kazanç sağlayanlar bunu bildirmedikleri ve vergisini ödemedikleri büyük para cezaları hatta hapis cezaları biler alabilecek.

Anlaşmaları Yapan Şirketlerde Suçlu Sayılacak

Sosyal medya fenomenleri ile reklam ve ürünü tanıtımı yapan kişi ya da şirketlerde yapılacak yeni düzenleme ile birlikte bu anlaşmaları anlık olarak vergi dairelerine bildirmek zorunda kalacaklar. Yapılan anlaşmayı bildirmeyen ya da bedelleri düşük gösteren fenomen ya da şirketler tespit edildiklerinde büyük para ve hapis cezaları alabilecekler. Bu gelişmeden sonra vergi memurlarının sosyal medya fenomenleri üzerinde ki denetimlerinin artacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)