Son Dakika 5 Yıl Altı Cezaya Düzenleme

Adalet Bakanı’ndan son dakika açıklaması… Bölge adliye mahkemeleri (istinaf) konusunda düzen yapacağı yönünde açıklama yaptı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den 5 yıl altı cezaya düzenleme açıklaması geldi.

GENEL 14.03.2019, 19:34
Son Dakika 5 Yıl Altı Cezaya Düzenleme

Abgülhamit Gül’ün Açıklaması
Ceza mahkemelerinde yığılma olduğunun belirtilmesi ile bu duruma bir düzenleme geleceği yönünde açıklama yapıldı. İstinaf mahkemeleri başkanları ile bu durumun çözümlenmesine yönelik öneriler konuşuldu. Gül’ün yaptığı açıklama şu şekilde;

“Belli hapis cezalarının istinafta kesinleşip kanun yolunda temyize gitmemesi tartışması yaşandı” şeklinde bakandan açıklama geldi. İşlemlerin hızlandırılması açısından bu duruma yönelik çözüm sunuldu. Adalet duygusunu tatmin edecek cezaların verilmesi yönünde girişimleri olması gerektiği açıklaması yapıldı.

 “Bu konularda, uygulamaya dönük aksaklıkları çözme noktasında mutfağımızda bir çalışma yapıyoruz. Aynı fiille ilgili bir ceza istinafta kesinleşiyor, diğerine temyiz yolu açık. Kendi sistemi içinde çözülmesi ya da Yargıtay’a gitmesi yönünde kanun boyutuyla bir düzenlemeye ihtiyaç var mı değerlendiriyoruz. Bu konuda çalıştay da yapacağız.’’ Diyerek açıklamasını yaptı.

Nisan – Mayıs Ayında Kesinleşecek
Evet, genel olarak yapılan düzenlemenin kesinleşecek olduğu tarihe de değinildi. “Toplu davalarda aynı fiilden verilen cezaların temyiz yolunun açılıp açılmayacağını tartışıyoruz. Daha sonra tamamlayacağımız çalışmayı da Nisan veya Mayıs’ta Meclis’in takdirine sunacağız.” Şeklinde açıklama yapıldı. Konuyla alakalı son dakika gelişmeleri, aktarılarak bu hususta cezai sisteme ait değişikliklerin detayları anında verilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)