Son Ana Kadar Sendikalı Olan Kişi Hakkında OHAL Komisyonu Kararı

2015 yılı Ocak ayı ile 2016 Temmuz ayları arasında sendika üyeliği bulunan ihraç sağlık personelinin OHAL Komisyonu başvurusu kabul edildi.

GENEL 15.04.2019, 19:55
Son Ana Kadar Sendikalı Olan Kişi Hakkında OHAL Komisyonu Kararı

Kovuşturmaya Yer Yok Kararı
OHAL döneminde çıkarılan 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen sağlık personelinin OHAL Komisyonu kararı neticelendi. Kişinin 15 Temmuz darbe girişimine kadar FETÖ'ye müzahir sendikaya üye olduğu gerekçesiyle daha önceden hakkında soruşturma açılmış ve kovuşturmaya yer yoktur kararı verilmiştir. 

OHAL Komisyonu yaptığı inceleme neticesinde kişi hakkında başka bir delil bulunmadığı ve aynı zamanda kovuşturmaya yer yoktur kararı bulunduğu için göreve iadesine karar verdi. Sağlık personelinin ataması kuruma tebliğinden itibaren anında yapılacak ve geçmişe yönelik tüm hakları da ödenecektir.

Hali hazırda OHAL Komisyonu dosyaların yarıdan fazlasını bitirmiş durumdadır. Verilen kararlar idare mahkemesine götürülmekte ve mahkemelerden de kararlar çıkmaktadır. İdare mahkemelerinin verdiği kararlar da ağırlıklı olarak ret yönünde olsa da birkaç kabul kararı da duyuldu. Mahkemeler konuya daha hukuki yaklaşarak detaylı bir inceleme yapmaktadır. Üstelik kurumlardan da cevap istenerek sorunun tam olarak çözülmesi sağlanmaktadır. OHAL Komisyonu 2020 yılının ilk yarısı içerisinde dosyaların tamamını karara bağlamayı hedefliyor. Bu süreden sonra komisyonun görevi sona erecek ve iş tamamen mahkemelere kalacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (7)
Bilal Fakiroğlu 1 yıl önce
Mahkeme öncesinde oyalama için oluşturulmuş!
Yeteeeeerr 1 yıl önce
Artık bitsin bu işkence
Uğur Arslan 1 yıl önce
Hergün ilanları takip ediyorum böyle bir işe herkes başvuru yapardı ama günü birlik yayınlandı kendi adamlarını yerleştirmek için
Murat yıldız 1 yıl önce
O.hal kararıyla.isci olarak.calistim.özel.kurum.firma.kapatilti.biz. çalışanlar.haklarimiz. hakinda.net.bir sonuç. Yok. Bu
Konu.da. aydınlatırmısınız saygılarımla. Iyi.calismalar.kolay.gelsin
Ramazan Çınkır 1 yıl önce
Bu sendikanın aidatını maliye ödedi vergisini gib aldı suçlu devleti idare eden yetkililer değil mi o zaman
Havzali 1 yıl önce
Sendikayı tuzak için siz kurdunuz sonra toptan öğretmenlikten atmadiniz mi??Bakan hüseyin kurdu.sendikalı olmak haktır dedi.sonra hepsini diplomalı işsiz yapiverdiniz..ne tuzak ama..
Öğretmen(di) 1 yıl önce
Sendika kuruldu yazısı dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla okullara gönderildi söylenecek tek kelime kalmadı... Ha Cumhurbaşkanı uyardı diyenler devletin dili yazılıdır sözlü değil... Nokta... Allah görüyor