Sokağa Çıkma Yasağında 18-20 Yaş İstisnası Açıklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 18-20 yaş aralığında olup çalışan kişiler sokağa çıkma yasağından istisna tutuldu.

GENEL 05.04.2020, 16:51
Sokağa Çıkma Yasağında 18-20 Yaş İstisnası Açıklandı

İstisnalar Neler?

İçişleri Bakanlığı tarafından 20 yaş altına sokağa çıkma yasağının istisnalarından oluşan genelge yayınlandı. Genelgede 0-18 yaş için hiçbir istisna tanınmazken, 18-20 yaş için istisnalar belirlendi. Dünkü haberimizde 20 yaş altında çalışan 4 milyon kişi olduğunu ve işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını belirtmiştik. İşte bu soruna çözüm olacak genelge yayımlandı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede yer alan istisnalar şunlardır:

18-20 yaş aralığında olup kamuda çalışan memur, sözleşmeli personel veya kamu işçisi olduğunu kanıtlayanlar, özel sektörde çalıştığını SGK kaydı ile belgeleyenler ve mevsimlik tarım işçileri sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuştur. Saydığımız gruplara giren kişiler muafiyet durumunu gösterir ilgili belgeleri her an yanında taşımalıdır. Böylece karşılaştıkları denetimlerde ceza almayacaklardır. 

Yukarıdaki kişilerin muafiyeti sadece işe gidip gelmelerini sağlamaları içindir. İş dışında sokağa çıkmaları, kalabalık alanlarda vakit geçirmeleri halen yasaktır. Yayınlanan genelge sayesinde 18-20 yaş aralığında olup da çalışmak zorunda kalan kişiler işe gitmeye devam edebilecektir.

Toplanma Yasağı

Cumhurbaşkanının açıkladığı önlemlerden biri de yasak kapsamında olmayan kişilerin toplanması yasağıdır. Dışarıda hiç kimse bir araya gelmeyecek, iki kişi yan yana gezmeyecektir. Aksi takdirde cezai yaptırım uygulanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)