Sınıf ve Öğretmen Seçiminin Kura İle Yapılması Adaletli Midir?

Sınıflar ile öğretmenlerin eşleştirmelerinin kura sistemi ile yapılması hem öğretmen hem de velileri memnun etmektedir.

GENEL 05.09.2019, 00:00
Sınıf ve Öğretmen Seçiminin Kura İle Yapılması Adaletli Midir?

Muğla’da Denendi
2019-2020 eğitim öğretim dönemi günler sonra başlıyor. Okullarda yeni eğitim dönemi için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Her sene olduğu gibi sene başında sınıflar ile öğretmenler eşleştirilecektir. Uyum eğitimi yapılan sınıflarda ise eşleştirme çoktan yapılarak eğitime başlandı. Bu eşleştirmeler her sene okul yöneticileri ve öğretmenlerin ortak kararı ile yapılıyor. Ancak bazen veliler çocuğunun istemedikleri öğretmene düştüğü gibi itirazlarda bulunabiliyor. Bazen de öğretmenler kendilerine başarısı düşük ya da yaramaz sınıflar denk geldiğini, diğer meslektaşlarına ise daha kolay sınıflar verildiği gibi itirazlarda bulunabiliyor. İşte bu şikayetleri gidermek ve memnuniyet oranını yüksek tutmak için Muğla’da yeni bir sistem denendi. Sınıf ve öğretmen eşleştirmeleri kura yöntemi ile yapıldı ve öğretmenler de veliler de şansına razı oldu.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, bu sene yapılan bu uygulamadan sonra ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında nabızları tuttu. Uyum eğitimindeki sınıfları ziyaret etti. Kura sisteminin öğretmenler arasındaki çalışma barışını güçlendirdiğini ifade etti. Ayrıca velilerden gelen şikayetlerin de önü kesilmiş oldu. Her öğrenci kendisine düşen sınıf ve öğretmenle eğitim hayatına başarı ile devam etti. Bu sistemin başarılı ve adaletli olduğunu ifade ederek diğer kurumlarda da uygulanmasını önerdi.

Kura Sisteminin Sakıncaları Nelerdir?
Kura sisteminde öğretmen ya da öğrencilerin özel durumları gözetilmeyecektir. Tamamen irade dışında bir eşleştirme yapılacaktır. Örneğin başarısı yüksek olan bir sınıf varsa başarılı bir öğretmende eğitim görmeleri halinde başarıları artacaktır. Öğrencileri yaramaz olan, derse odaklanmakta zorlanan bir sınıf varsa disiplini yüksek bir öğretmene vermek derse olan ilgilerini arttıracaktır. Kura sistemi bu konuda zayıf kalabilir.

Ancak bu durumda veliler şikayetlerde bulunabilmektedir. Okulun gözde bir öğretmeni varsa çocuğunu onun sınıfa göndermek istemektedir. Bu durumda bir öğretmende yığılma olması ve eğitimde kalitenin düşmesi söz konusudur. Kura sistemi bu yönden ise avantaj sağlayacaktır. Bu konuda MEB’in görüşleri belirleyici olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)