Sindirim Sistemini Zorlayan Besinler

Pek çok sindirim sorunu aslında tüketilen besinlerden kaynaklanıyor. Peki, sağlıklı bir sindirim için nelere dikkat etmeli?

GENEL 17.08.2018, 08:26
Sindirim Sistemini Zorlayan Besinler

Sindirim Sorunu Yaratan Besinler

Reflü, hazımsızlık, ishal ya da kabızlık gibi şikayetler hemen herkesin ortak sorunudur. Bir de yaklaşan kurban bayramını düşününce beslenme düzeniniz alt üst olabilir ve sindirim sorunları yaşayabilirsiniz. Nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir bakalım.

  • Bayramın olmazsa olmazı kahve ve çikolata reflüyü tetikler, sindirimleri zordur. Yemek borusunun alt ucunu genişleten besinlerden oldukları için sınırlı tüketilmelidir.
  • Süt, süt ürünleri ve sütlü tatlılar da midede şişkinlik ve gaza sebep olur. Özellikle laktoz intoleransı olan kişiler ishal gibi bağırsak sorunları yaşar. Toplumun %5-10 kadarında bu sorun vardır ancak çoğu kişi farkında değildir. Bu kişiler laktozsuz süt içmelidir.
  • Acı kırmızı biber reflüyü tetikler. Aynı zamanda hemoroit sorununa da sebep olur. Bayramda kurban etlerinde mümkün olduğunca az kırmızı acı biber kullanılmalıdır.
  • Gazlı içecekler bayramda tatlıların, baklavaların yanına olmazsa olmazdır. Bir de sıcak yaz aylarını düşününce sıklıkla tüketilir. Sindirimi kolaylaştırsın diye içilse de aksine bünyede gaz yapar ve sindirime katkısı yoktur. Sağlıksız ve katkı maddelerinden oluşması ise cabasıdır. Ayrıca tansiyonu olan kişiler sodayı da sınırlı şekilde tüketmelidir.
  • Lahana ya da yaprak sarması gibi besinlerde yoğun selüloz bulunur ve sindirimi zordur. Mide sindirerek değil parçalayarak vücuttan atar.
Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)