Sıcaklık Artışı Korona Virüs Bulaşma Hızını Düşürdü

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara sıcaklıkların her bir derece artmasının virüs bulaşma hızını yüzde 3.1 düşürdüğünü açıkladı.

GENEL 17.05.2020, 23:00 22.06.2020, 20:40
Sıcaklık Artışı Korona Virüs Bulaşma Hızını Düşürdü

Yazın Bulaşı Oranı Yarı Yarıya Azalabilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları akademisyeni ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara korona virüse ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan araştırmaların artan hava sıcaklıkları ile virüsün bulaşma hızında azalma olduğunu kanıtladığını açıkladı. Ancak sıcakta virüs bulaşmayacağı anlamına gelmiyor. Sadece virüsün bulaşma hızı düşüyor. Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yapılan araştırma sonuçları bunu gösteriyor.

Hava sıcaklığı 25 derecenin üstünde iken virüs bulaşma hızı azalıyor. Sonraki her bir derece sıcaklık artışında virüsün bulaşma hızı da yüzde 3.1 düşüyor. Yani hava sıcaklığı 10 derece artarsa virüs bulaşma hızı yüzde 31 azalacaktır. Yaz sıcaklıklarında virüsün bulaşma hızı yarı yarıya azalacaktır.

Virüsün bulaşma hızı azalsa da tamamen sona ermemektedir. Bu yüzden önlemler alınmaya devam edecektir. Vatandaşlar da önlemlere uyarak bulaşma hızının daha da düşmesine katkıda bulunabilecektir.

İkinci Dalga İhtimali Güçlendi

Hava sıcaklıklarının virüse etkisi şu an için lehimize olsa da sonbahar aylarının gelmesiyle bu durum aleyhe dönecektir. Hava sıcaklığının düştüğü her bir derecede virüs bulaşma hızı aratacaktır. İşte bu araştırma ikinci dalga ihtimalini güçlendirmektedir. Bu nedenle sonbahar için gerekli hazırlıkların yapılması gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)