Sevgililer Gününde Dolandırıcılara Dikkat

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken internetten alışveriş yapanların sayısında artış yaşanıyor. Uzmanlar özel günlerdeki dolandırıcılara dikkat çekti.

GENEL 11.02.2020, 20:19
Sevgililer Gününde Dolandırıcılara Dikkat

Genel Kabul Gören Siteler Seçilmeli

Sevgililer Günü’nde artan e ticaret dolandırıcılık vakaları çeşitli hukuk kurumlarındaki uzmanları vatandaşları uyarma konusunda harekete geçirdi. Buna göre vatandaşların e ticaret üzerinden alışveriş yaparken dikkatli olmaları gerektiği ve bilinen sitelerden alışverişi tercih etmeleri önerildi. Ayrıca sitede SSL veya SET olması gerektiği, ödeme yapılırken tüm güvenlik tedbirlerinin alındığından emin olunması gerektiği belirtildi. Ayrıca ürün açıklamalarında yeteri kadar bilgi verilmesinin de önemine dikkat çekildi. Özel günlerde uzayan teslimat süreleri ve stok yetersizliği gibi sorunlara sık rastlandığı, bu nedenle stok konusunda netlik talep etmeleri gerektiği vurgulandı.

Kapıda Ödeme Tercihi Önemli

İnternet dolandırıcılığına karşı kapıda ödemenin seçilmesi en dikkat çeken uzmanlar, bankayla ödeme yaparken havale veya EFT yöntemlerinin seçilmesini tavsiye etti. Kapıda ödemenin de ürünü kontrol etme açısından önemli olduğu, faturanın saklanması gerektiği belirtildi. Sanal kart olanların ve alan kişilerin bu yöntemle ödemelerinin daha güvenli olacağı belirtildi. Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapmak isteyenler için sanal kartların daha sağlıklı olduğu vurgulandı.

Avukat Onur Akıncıoğlu, tek kullanımlık ve kişisel bilgilerin olmadığı sanal kartlarda limiti kişilerin kendisinin belirlediğini vurgulayarak bu kartların avantajına dikkat çekti. Dolandırıcıların, bu tür sanal kartlarda limit olmaması nedeniyle mağdur da edemediklerini belirtti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@