Satranç Okul Müfredatına Dahil Edilsin Talebi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Necip Kutlu, yaptığı çalışmalara ve araştırmalara dayanarak satrancın okul müfredatına dahil edilmesi talebinde bulundu.

GENEL 29.10.2018, 23:23
Satranç Okul Müfredatına Dahil Edilsin Talebi

2 Yıl Araştırma Yaptı
Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde Fizyoloji ve Nörofizyoloji bölümünde anabilim dalı başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Necip Kutlu, 2 yıl boyunca satranç oynayan çocuklar üzerinde araştırma yaptı. Bu araştırmaların neticesinde ise satranç oynayan çocukların diğer çocuklara göre daha özgüvenli, iletişimi kuvvetli ve yüksek düşünme gücüne sahip bireyler olduklarını ortaya koydu. Bu sebeple de satrancın müfredata eklenmesi talebinde bulundu. 

Hayata Etkileri Araştırılacak
Satrancın kişilere olan faydaları tespit edilse de hayata olan etkileri de araştırılacak. Bu kapsamda Kutlu, satrancın hayatta ne gibi pratik faydalarının olacağını araştıracak ve bunu da raporlayacak. Tüm bu araştırmalar neticesinde satrancın faydalarının neler olduğu ve ne gibi kazanımlar sağladığı ortaya koyulmuş olacak. Ardından müfredata koyulması için Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunulacak ve bakanlık bu konuyu görüşecek. Uzmanlar tarafından yapılacak incelemenin neticesinde ise son karar verilmiş olacak. 

Hali hazırda pek çok okulda satranç eğitimlerinin verildiğini de ifade etmek gerekir. Ancak zorunlu bir ders olarak okutulmamaktadır. Eğer bu talep kabul görürse bu durumda önümüzdeki yıllarda okullarda satranç dersini görmemiz mümkün olacaktır. Konu ile ilgili gelişmeler tüm herkes tarafından merakla beklenmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Mehmet çıftçi 1 yıl önce
Tır şoförüyüm iş arıyorum 05432604663

Gelişmelerden Haberdar Olun

@