Salgının Sona Ermesi İçin Kitle Bağışıklığı Gerekiyor

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, salgının sona ermesi için ya ilacın bulunması ya da kitle bağışıklığı kazanılması gerektiğini açıkladı.

GENEL 28.04.2020, 11:16
Salgının Sona Ermesi İçin Kitle Bağışıklığı Gerekiyor

Toplumun Yüzde 70’i Hastalığı Geçirmeli

Korona virüs bilim kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, şu anki tablo ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hastalarda genel olarak yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı gibi semptomlar görülmektedir. Ancak diğer bazı belirtiler de hastalık göstergesidir. Sırt ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrıları ve hatta ayak tabanlarında ağrı gibi belirtileri de vardır. 

Şu ana kadar üzerinden çalışılan pek çok aşı ve ilaç çalışması vardır. Bunlardan en çok immün plazma tedavisi umut vermektedir. Bu tedavinin şu ana kadar uygulandığı kişilerde iyileşme görülmüştür. 

Salgının sona ermesi için ya etkili bir ilaç geliştirilmelidir ya da kitle bağışıklığı kazanılmalıdır. Toplum bağışıklığı için toplumun en az yüzde 70’inin hastalığı geçirmesi gerekir. Henüz toplumdaki hasta sayısı bu kadar olmadığı için bağışıklık için zaman vardır. Haziran ayında salgının sona ermesi bekleniyor ancak kesin çözüm için tarih vermek mümkün değildir. 2022’yi işaret eden çalışmalar bile mevcuttur. Eğer virüs mutasyona uğramaya devam edecekse süre de uzayacaktır.

Virüsün bundan sonraki seyri tamamen vatandaşların tavrına bağlı olacaktır. Gençlerin virüsü yayma riski çok fazladır. Bu nedenle yasaklara uymak şarttır. Alınan önlemlere ne kadar uyulursa o kadar kısa sürede sonuç alınacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)