Sağlık-Sen %85 Zam İddialarını Yalanladı

Kamuoyunda aniden yayılan Sağlık-Sen yöneticilerinin maaşlarına %85 oranında zam yapıldığı yönündeki iddialara ivedi bir yalanlama geldi.

GENEL 05.10.2019, 22:12
Sağlık-Sen %85 Zam İddialarını Yalanladı

Lüks Araçlar Alındı İddiaları Asılsız
Kamuoyunda Sağlık-Sen ile ilgili iddialar türemeye başlayınca Sağlık-Sen’den açıklama geldi. Sağlık-Sen yöneticilerinin kendi maaşlarına %85 zam yaptıkları yönündeki iddialara ek olarak lüks araçların satın alındığı da iddia edilmişti. Bu iddialar karşısında sessiz kalamayan Sağlık-Sen ise açıklama yapma gereği hissetti. Yapılan açıklamaya göre bahsi geçen zam oranının asılsız olduğu ve maaşların bahsedilen rakamlardan çok daha az olduğu ifade edildi. Ayrıca lüks araçlar satın alınmadığı alınan iki adet aracın 2. el olduğu da eklendi. 

İddiaların tamamen soyut olduğu ve gerçekleri yansıtmadığı aktarıldı. Ayrıca bu iddiaları kimlerin ortaya attığını da bildiklerini ifade ettiler. Sağlık-Sen yönetiminde değişiklik yaşanmasının ardından bu tür şeylerle vakit kaybetmeme yönünde bir irade ortaya koydukları da açıklamada yer aldı. 

“Önemli Kazanımlar Elde Ettik”
Sağlık Sen yöneticileri iddiaları yalanlamakla kalmadı aynı zamanda elde edilen kazanımları da sıraladı. Sözleşmeli personellerin sözleşmeli süreleri, %50 artırımlı nöbet ücreti ödenmesi, eş durumu atamalarında yaşanan bazı sıkıntıların çözülmesi gibi konular teker teker sıralandı. 

Ayrıca masada elde edilemeyen kazanımlara karşın toplu sözleşmeye imza atmadıklarını da açıklamada ifade ettiler. Sendikaların işçi haklarını savunmadığı ve lüks bir yaşam sürdükleri yönündeki iddialar son zamanlarda artmıştı. İşte bu iddialar karşısında somut bir şekilde denetimler yapılması ve ortaya konulması gereklidir. Zira sendikalar personellerin aidatları ile ayakta kalmaktadır. Durum böyle olunca harcamaların da kaydının tutularak rapor edilmesi gereklidir. 

Sendikaların denetimlerden uzak bir şekilde faaliyet gösteriyor olması da sendikalaşma hızını yavaşlatmaktadır. Sendikaların çözüm odaklı olduğu ve amaca ulaştığı bir yerde sendikalı olmak dezavantaj değil avantaj teşkil edecektir.

Sendikaların yetkilendirilmesi ve söz sahibi olmaları için de kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır. Hükümet eliyle sendikalaşma tavsiye edilmeli ve bazı sendikaların üyeleri dışlanırken diğerlerine ayrımcılık yapılmamalıdır. Özellikle

belediyelerde ve bazı özel firmalarda böylesi durumlarla karşılaşmak söz konusu olabilmekte ve çok can sıkıcı bir hal alabilmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)