Sağlık Raporu Olmadan Okula Başlama Ertelenebilecek

TBMM’ye sunulan yasa teklifi ile okula başlama yaşı esnetiliyor ve sağlık raporu sunmadan çocuklar okula daha geç başlayabilecek.

GENEL 18.06.2019, 22:15
Sağlık Raporu Olmadan Okula Başlama Ertelenebilecek

23 Aya Varan Fark Kapatılacak
TBMM’ye sunulan yasa teklifi ile okula başlama yaşının 66 aydan 69 aya çıkarılması istenmişti. Bu düzenleme ile uygulamadaki bazı sorunlar da ortadan kalkacak. 66 ay düzenlemesi nedeniyle aynı sınıfta öğrenciler arasında 23 aya varan fark oluşabiliyordu. Tam 66b aylıkken okula başlayan öğrenci ile sağlık raporu sunup okula bir yıl geç başlayan öğrenci arasında neredeyse 2 yaş fark oluyordu.  Düzenleme hayata geçerse bu fark azalacak. 

Yeni düzenleme ile gelişimi hızlı olan çocuk okula erken başlarken, gelişimi geç olan çocuk daha geç başlayabilecek. Bunun için sağlık raporu istenmeyecek. 

Okula Erken ve Geç Başlama Yaşı Ne Olacak?
O yılın 31 Aralık tarihinde 72 aylık olan çocuklar ilkokula başlayacaktır. Velinin isteğine göre 60 aydan büyük çocuklar ilkokula alınabilecektir. En geç 83 aylık olana kadar çocuklar ilkokula kayıt ettirilmek zorundadır. 60 aydan küçük çocuklar okul öncesi eğitime yönlendirilecektir. Eylül ayı itibariyle 69 aylık olanlar olağan şekilde okula kaydolacaktır. 

Bu düzenleme yaz döneminde mecliste kabul edilerek yasalaşacaktır. 2019-2020 eğitim döneminde ise ilk kez uygulanacaktır. Böylece aileler sağlık raporu alma kaygısından kurtulacaktır. Çocuklar arasındaki yaş farkı azalarak, daha iyi uyum sağlanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)