Restoratör Kimdir, Ne İş Yapar, İş İmkanı Nedir

Sanat ve tarihle iç içe olan restoratörlük mesleği hakkında tüm merak edilenleri burada bulacaksınız. Restoratör Ne İş Yapar?

GENEL 18.04.2019, 21:45
Restoratör Kimdir, Ne İş Yapar, İş İmkanı Nedir

Tarihi binaların restore edildiğini sıklıkla duyarız ancak bu işi kimin yaptığını pek kimse bilmez. İşte binaların restorastonunu yapan kişiler restoratörlerdir. Eski camiler, tarihi kiliseler, konaklar ya da sarayların aslında sadık kalınarak yenilenmesi restoratörlerin işidir. Dünyada ilgi ile karşılanan ve çok değer verilen bu meslek, ülkemizde yeni gelişmektedir. 

Restoratör olmak isteyen kişiler mutlaka tarihe ve sanata ilgili olmalıdır. Çünkü restorasyonda en önemli konu öze sadık kalmaktır. Bunun için de o sanat eserinin ruhundan anlayarak aynı çizgide yenilemeler yapılmalıdır. 

Gerekli Eğitim
Restoratör olmak isteyenler mutlaka özel bir eğitim almalıdır. Lise mezunu olan kişiler 2 yıllık olan restorasyon ve konservasyon bölümünü okuyabilirler. Dilerlerse de 4 yıllık restorasyon ve taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümünü okuyabilirler. Bu bölümlerde arkeoloji ve sanat tarihi gibi pek çok ders verilmektedir. Başarı ile mezun olan kişiler restoratör unvanı ile iş arayabilirler. 

Buralardan mezun olan kişiler ilk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamında iş bulabilirler. Belediyeler ve özel sektörde iş imkanı mevcuttur. ancak oldukça spesifik bir alan olduğundan iş imkanı kısıtlıdır. Ülkemizde gereken değeri görmediği için de gözde mesleklerden olduğu maalesef söylenemez.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)