Rehber Öğretmenler Gönüllülük Esasına Göre Görevlendirilmelidir

Rehber öğretmenlerin tercih danışma komisyonlarında resen değil gönüllülük esasına göre görevlendirilmesi gerekir.

GENEL 24.06.2019, 22:35
Rehber Öğretmenler Gönüllülük Esasına Göre Görevlendirilmelidir

Sendikalar Başvuru Yaptı
Türk Eğitim Sen ve Anadolu eğitim sendikası tarafından Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapıldı. Öğrencilerin yeteneklerinin belirlenmesi için tercih danışma komisyonları kurulmaktadır. Bu komisyonlarda da rehber öğretmenler görev yapmaktadır. Rehber öğretmenler yetersizse diğer öğretmenler görevlendirilmektedir. Liseye hazırlık ve üniversiteye hazırlık öğrencilerine bu öğretmenler rehberlik etmektedir. 

Böylece tercih sürecinde olan öğrencilere yardımcı olunmakta ve mesleki yönlendirme yapılmaktadır. Ancak öğrencilerin tercih dönemi yaz dönemleri, Temmuz Ağustos aylarıdır. Yaz döneminde öğretmenler yasal olarak izinlidir. Bu dönemde resen yapılan görevlendirme de kanuna aykırıdır. Resen görevlendirme yerine gönüllülük esası uygulanmalıdır. İstekli olan öğretmenler bu komisyonlarda görev almalıdır. 

Öğretmenler Teşvik Edilmelidir
Öğretmenlerin gönüllü olması için MEB tarafından teşvik verilmelidir. Görevli olan öğretmenlere yolluk ücreti ve ek ders ücretinin de artırımlı olarak ödenmesi uygun olacaktır. Çünkü görevli olan öğretmen yaz tatili olmasına rağmen çalışmaya devam edecektir. Diğer meslektaşları ise tatil yapacaklardır. Öğretmenlerin çalışmaya özendirilmesi için maddi karşılık verilmesi isabet olacaktır. Böylece öğretmen ekstra çalışmasının karşılığını da almış olacaktır.

Türk Eğitim Sen ve Anadolu eğitim sendikası tarafından bu talepler Milli Eğitim Bakanlığına iletilmiştir. Bakanlığın bu talebe en kısa sürede ve olumlu yanıt vermesi ile önümüzdeki sene düzenleme hayata geçebilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)