Poşetten Sonra Şişelere de Ücret Gelecek

2019 yılı Ocak ayı itibariyle poşetler ücretli olarak verilmeye başlanacak ardından ise pet ve cam şişelere de ücret gelmesi planlanıyor.

Poşetten Sonra Şişelere de Ücret Gelecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, poşetlerin ücretlendirilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, 2019 yılı Ocak ayı itibariyle poşetlerin 25 kuruştan verileceğini belirtti. Böylelikle kişi başına poşet tüketiminin yıllık 440 adetten 40 adede düşürülmesinin hedeflendiğini belirtti. Uygulama 2019 yılının Ocak ayı itibariyle hayata geçirilecek. Bu sayede çevreye verilen zararın minimize edilmesi sağlanacak. 

Poşetlerin ücretlendirilmesinin ardından pet, metal, cam şişeler, plastik ve karton kapların da ücretlendirileceği Bakan Kurum tarafından ifade edildi. Bu uygulama kapsamında üretim yapan firmalar Bakanlığa bedel ödeyecekler. Bu bedel atıkların toplanması amacıyla kullanılacak. Bu sayede sıfır atık yönetimi gerçekleştirilecek. Uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte sadece çevre kirliliği engellenmeyecek aynı zamanda tasarruf edilmesi de sağlanacak. Zira toplanan atıklar geri dönüşüm için kullanılacak. 

2023 yılına geldiğimizde yıllık 20 milyar lira kadar tasarruf edilmesi hedefleniyor. Hedeflere ulaşılabilmesi için vatandaşların da projeye tam destek vermesi gereklidir. Bu sebeple Bakan Kurum vatandaşlara çağrıda bulunarak destek istedi. Pet ve cam şişeler için planlanan bu yeni düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceği bilinmiyor. Ancak poşetler için Ocak ayı itibariyle ücretlendirme başlayacağını belirtelim.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan
Serkan - 8 ay Önce

Art niyetli bir uygulama maksat milletten para toplamak eğer aksi ise depozito sistemi gelmesi lazım!her şey para istiyorsunuz Bizden çevre ve temizlik vergisi niye alıyorsunuz madem