Polislerin Bu Fillerine Artık Aylıktan Kesme Cezası Verilecek

AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile artık polislerin bazı fillerine daha ağır cezalar verilecek.

Polislerin Bu Fillerine Artık Aylıktan Kesme Cezası Verilecek

Hizmetle İlgisi Olmayan İşle Uğraşılamayacak
AK Parti tarafından 10 Ekim 2018 tarihinde TBMM’ye sunulan 50 maddelik kanun teklifi ile bazı değişiklikler yapılacak. Bu değişikliklerden biri de polislere verilen disiplin cezalarında yapılacak. Görev başındaki polis memuru yetkili makamların izin vermesi harici görev ve hizmeti ile ilgisi olmayan işlerle uğraşamayacak. Polis memurları kılık kıyafetle ilgili mevzuata uyacak. 

Bu iki fiile şu anki mevzuata göre kınama cezası verilmektedir. Ancak kanun teklifinin kabul edilmesi ile artık bu filler için aylıktan kesme cezası verilecek. 

Polis memurları üniformalı olarak görev yaptığı için kurumlarını temsil eder. Kurumsal ciddiyet ve halkla olan ilişki adına polis memurları kıyafet yönetmeliğine uymak zorundadır. Aynı zamanda polis memurunun görev ve hizmeti ile ilgisi olmayan işlerle gerekir ki görevine daha iyi yoğunlaşabilsin. Yasa teklifinin kabulü ile bu fillere verilen disiplin cezası kınama cezasından aylıktan kesmeye çevrilecektir. 

Disiplin Cezaları Genişledi
Kanun teklifinin gerekçesinde personelin daha duyarlı olması, görevini aksatmaması, meslek saygınlığını koruması amacıyla disiplin cezalarının arttırıldığı belirtildi. Ayrıca personelin meslektaşlarını tehdit etmesi, görev sırasında uyumak, şans oyunları oynamak, uyuşturucu maddelerinin kullanımı kolaylaştırmak, fuhuşa teşvik etmek gibi çeşitli filer için de disiplin cezası öngörülmüştür.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE