Polisler İçin Kanun Değişikliği Yapılıyor

TBMM’ye sunulan Türk Vatandaşlığı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile polisler hakkında çok sayıda değişiklik yapılacak.

GENEL 21.11.2019, 09:03
Polisler İçin Kanun Değişikliği Yapılıyor

Teklif Neleri İçeriyor?

Türk Vatandaşlığı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşülmek üzere TBMM başkanlığına sunuldu. 95 maddelik teklifte emniyet personellerini ilgilendiren pek çok düzenleme bulunuyor. Polisleri ilgilendiren değişiklikler şunlardır:

•    İkinci Sınıf Emniyet Müdürü rütbesindeki personelin bekleme süresi 2 yıla çıkarılacak.
•    Birinci Sınıf Emniyet Müdürü rütbesindeki personel ile İl Emniyet Müdürü olarak görevlendirilen Birinci Sınıf Emniyet Müdürleri arasındaki mali ve özlük hakları arasındaki farklar kaldırılacak.
•    Hizmet ihtiyacından ötürü emekli edilmeyen personelin fiili hizmet süresi ikişer yıldan toplam 4 yıl uzatılacak.
•    Komiser yardımcılığı sınavına başvururken polis memuru, başpolis ve kıdemli başpolisler için yaş şartı kaldırılacak.
•    Diğer illerde takviye kuvvet olarak görevlendirilen çevik kuvvet birimleri, görevli olduğu il valiliğinin sağladığı imkanlardan yararlanacaktır. 
•    Terörle mücadelede ailesi alıkonulan polisin ailesi gaiplik kararı alınana kadar sosyal haklardan yararlanacak.
•    Görevini yapamayacak derecede hasta olan uzman jandarmalar branş değişikliği yapabilir.

Yukarıdaki maddeler bugün itibariyle komisyona sevk edilmiştir. Mecliste yapılan gerekli görüşmelerden sonra maddeler tek tek değerlendirilecektir. Sonrasında kabul, ret, kısmen kabul ya da değiştirerek kabul gibi bir sonuca ulaşılacaktır. Böylece polislerin hakları yeniden düzenlenecektir. Sonucun ne olacağı merakla bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)