Polis Memurları Okul Yıllarını Borçlanırsa Emekliliği Etkiler mi?

Polis memurlarının aldıkları mesleki eğitimlerini borçlanmaları mümkündür ancak emekliliği etkilemeyeceği için anlamsızdır.

GENEL 04.11.2019, 21:35
Polis Memurları Okul Yıllarını Borçlanırsa Emekliliği Etkiler mi?

Üniversite Borçlanması
2008 Ekim öncesinde memuriyete başlayanlar 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabidir. 23.05.2002 tarihindeki toplam hizmet süresi en az 3 yıl olan memurlar ise 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükümlerine tabi olacaktır. Aynı zamanda bu tarihte ve 8 Eylül 1999 tarihinden önce fiili olarak çalışıyor olmak gerekir.

Emniyet Hizmetlerinde görev yapan kişilerin aldıkları mesleki eğitim sırasında sigortalı olmaktadırlar. Memur olarak sigortalanmalarını sağlayan bu durum 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile kabul edilmiştir. Bu yüzden sadece 2008 Ekim sonrasında uygulanması mümkündür. polis okullarında alınan eğitimin başlaması ile öğrencilerin sigortası da başlatılmaktadır. Ancak prim, maaş gibi hiçbir ödeme söz konusu olmaz. Sadece sigorta başlangıç tarihi erkene çekilmiş olur. Örneğin polis akademisinde eğitime başlayan kişinin sigortası da başlar ve 18 yaşında sigorta başlangıcı yapılmış olur.

Fiilen göreve başlayan polis memurları polis okullarındaki bu eğitim sürecini borçlanabilir. Eğitim borçlanması ile o yıllar için prim ödenecektir. Ödenen bu prim 25 yıl fiili hizmet süresi dolmayanlar için önemlidir. Çünkü 25 yıllık sürenin hesabına okul yılları da dahil edilecektir. Bunun dışında bir avantajı yoktur. Emeklilik için yaş haddini etkilemez ve erken emeklilik sağlamaz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@