Piyasalar Yeni Hafta Öncesi Ilımlı

Geçtiğimiz hafta İdlip’te askerlerimizin şehit edilmesi haberleri ile oldukça sarsılan piyasaların önümüzdeki hafta ile ilgili olarak daha ılımlı olduğu belirtiliyor.

GENEL 01.03.2020, 22:38
Piyasalar Yeni Hafta Öncesi Ilımlı

Para piyasaları 2020 yılından son derece umutlu olmasına rağmen ön görülemeyen Corona virüsü ve Rusya ile yaşanılan İdlip sorunu sebebiyle beklentilerin altında gerçekleşiyor. Borsa İstanbul yeni yıl ardı ardına rekorlar kırmasının ardından önce yatay bir seyre döndü. Rusya ile yaşanan kriz ile birlikte de sert düşüşler yaşadı. Geçtiğimiz haftaya 115 bin seviyelerinde başlayan endeks haftayı yüzde 10 kayıpla 105 bin 994 seviyesinde kapatmıştı.

Yeni haftaya ise Rusya ile ikili görüşmelerin yoğunlaşması ve 5 Martta Erdoğan ile Putin arasında görüşmenin olumlu beklentisi ile yükseliş yaşanması bekleniyor. Yükselişin devem edip etmeyeceği ve hafta boyunca para piyasalarının yönünü yine İdlip konusunda yaşanan gelişmelerin şekillendireceği belirtiliyor.

Dolar Tekrar 6,15 Seviyelerine Geri Dönebilir

Corona virüs ve İdlip konusunda yaşanan gelişmeler ile birlikte Dolar TL karşısında sert yükselmiş ve 6,26 seviyelerine kadar çıkmıştı. Ortamın yumuşaması ile dolar kuru 6,23 seviyelerine kadar gerilemişti. Gece 12 de piyasaların açılması ile birlikte Dolar kurunda ki gerilemenin devam edeceği tahmin ediliyor. Tekrardan Rusya ile sorun yaşanmaması durumunda ise Dolar TL kurunun 6,15 seviyelerine kadar tekrar geri çekilmesi bekleniyor. Para piyasası uzmanları ise yatırımcıları yatırım konusunda dikkatli olmaları noktasında uyarıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)