Pilot Olmak İsteyenler İçin Boy Şartı Düşürüldü

Türk Hava Yolları artan pilot ihtiyacını kapatmak için başvuru şartlarında esneklik sağlamaya başladı.

GENEL 30.05.2018, 13:54
Pilot Olmak İsteyenler İçin Boy Şartı Düşürüldü

3 Santim Düşürüldü

Döviz kurlarında yaşanan ani yükselmeler sebebiyle pilotların aldıkları maaşların dolar karşılıkları azalmaya başladı. Bunun üzerine yerli ve yabancı pilotlardan görevlerinden ayrılanlar oldu. Bunun üzerine THY ise başvuru şartlarında esneklik sağlamaya başladı. Buna göre ilk olarak ön lisans mezunlarının da başvuru yapabileceğini belirten THY daha sonra ise boy şartını 160 santimden 157 santime indirdi.

Diğer Başvuru Şartları

Başvuru yapacak adaylardan iyi bir derecede İngilizce bilgisi istenmektedir. Bunun için TOEFL IBT ve IELTS sınavlarından belirtilen seviyeleri aşmak gereklidir. Bunun yanı sıra erkek adaylar için askerliklerini yapmış olmaları veya en az 2 yıl boyunca tecil ettirme sözü verebilmeleri istenmektedir. Daha önce sadece sayısal bölümlerden mezun olanlar başvuru yapabiliyorken şimdi lisans mezunları da başvuru yapabilmektedir. Bunlara ek olarak ön lisans mezunlarının da başvuru yapabilmeleri için hak tanınmıştır.

Pilot alımı başvuru şartları içerisinde bir de yaş şartı bulunmaktadır. Bu kapsamda adayların 35 yaşını doldurmamış olmaları istenmektedir. Alımı kabul edilen adaylar daha sonra 18 ay süren eğitime tabi tutulacak ve ardından görevlerine başlayacaklardır. Pilotların maaşlarından 10 yıl boyunca toplam 140 bin Euro da kesilecektir. Pilotlar görevlerine 15 bin lira maaşla başlayacak ve daha sonra maaşları artacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)