Para Değil Eğitim İnsan Ömürünü Uzatıyor

Avusturya’nın başkenti Viyana yeni bir araştırmaya imza attı. Bir ülkenin ekonomisi gelişince insanların ömrünün de daha uzun olduğu iddialarını yalanlayan araştırma sonucunda, ömrü uzatanın para değil eğitim olduğunu ortaya çıkardı.

GENEL 08.05.2018, 17:40 05.05.2018, 23:16
Para Değil Eğitim İnsan Ömürünü Uzatıyor

Uluslararası Uygulamalı Sistemler Enstitüsü’nden olan Wolfgang Lutz ve ekibi, 1970-2010 arasında 174 ülkede araştırma yaptı. Kişi başına düşen milli gelir üzerinden yapılan araştırma yaşam ömrü ve okullaşma oranını da ortaya çıkardı.

En Önemli Faktör Eğitim

Araştırma Wolfgang Lutz ekibine göre yaşam kayıtları alınan kişilerin incelenmesiyle tamamlandı. Bu tablonun daha iyi eğitim alan kişilerin daha uzun yaşamaları sonucunu çıkardığı ortaya çıktı. Yani zenginlik ve yaşam ömrünün uzunluğu, aslında daha iyi eğitimin daha çok para getirmesiyle sonuçlanıyor.

Hem zenginlik hem de yaşam uzunluğu etkisi, IQ’su yüksek olan kişilerin daha uzun süre yaşadığını da kanıtlamış oldu. 1970’li yıllarda ileri sürülen görüş, paranın ömrü uzattığı yönündeydi. Hatta bununla ilgili birçok şarkı yazılmış, birçok kez tekrarlanmıştı.

Küba’daki gibi yoksulluğun olduğu ama yaşam süresinin uzun olduğu ülkelerde, insanların eğitim düzeylerinin yüksek olması en önemli örnek olarak biliniyor. Petrol zengini Ekvador’da ise insanlar 60 yaşına zor geliyor.

Sağlık Durumunu Eğitim Etkiliyor

Eğitim düzeyi yüksek olan kişi hem daha sağlıklı besleniyor hem de kendine zarar veren konular hakkında daha bilinçli olarak hareket ediyor. Bu da kişinin ömrünün uzamasını sağlıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)